Praga-Haiti

Náš vrtařský tým dokončil druhý týden pobytu na Haiti. Aktuální informace o jejich práci přinášíme v krátké aktualitě psané Kristýnou Lungovou:


Cesta na Jih
 
Na začátku týdne nás čekalo nemilé překvapení. V pondělí jsme chtěli jet podle plánu vrtat do italské misie v Mare Rouge, avšak zjistili jsme, že v kompresoru – který je pro vrtání nezbytný - chybí olej. A tak jsme byli okolnostmi donuceni se vydat na dlouhou cestu do hlavního města. Na první pohled bychom tento týden mohli brát jako velmi promarněný, ale dokázali jsme tento čas proměnit ve velmi užitečný. Na cestu jsem se vypravila já, Patrik Kutaj a Honza Komínek. Automechanik Mirek Farkas zůstal v Bombardopolis, kde začal s opravou skříňové Pragy V3S (první Pragovka, kterou jsme v roce 2009 přivezli do misie v Baie-de-Henne, pozn. red.). Spravené auto bychom pak chtěli co nejdříve předat našemu partnerovi – charitě v Port-de-Paix.
 
Dohoda s organizací Hope for Haiti
 
V úterý jsme tedy dorazili do hlavního města Port-au-Prince. Tam jsme nakoupili olej a další potřebné věci a ve středu se vydali do města úplně na jihu země – Les Cayes. Tam jsme se setkali se zástupci americké organizace Hope for Haiti, která nás žádala o vyvrtání dvou studní u škol na jihu Haiti. Jsou to oblasti, které jsou hodně odlehlé od města a bohužel nemají možnost pokrýt poptávku po vodě ve školách, kam chodí více než 450 dětí. Vrtař Patrik Kutaj si lokalitu prohlédl a s americkou organizací jsme uzavřeli dohodu. Snad nejnáročnější bude převoz techniky na jih Haiti. Cesty jsou špatné a osobním autem to do oblasti Les Cayes trvá asi 14 hodin, s technikou bude cesta ještě mnohem delší.
 
Na zpáteční cestě jsme se znovu stavovali v hlavním městě, kde nás čekalo několik jednání s dalšími organizacemi - Caritas Port-au-Prince, irskou organizací Haven, nebo s britským podnikatelem Ianem Jones. Myslím si, že schůzky lze označit jako úspěšné. Získali jsme dobré kontakty a taky přísliby budoucí spolupráce. Vrtařská technika a vrtařský tým je na Haiti velkou vzácností a informace o projektu Praga-Haiti se mezi zahraničními kolegy šíří. Na Haiti totiž pracují kromě nás zřejmě pouze dvě další organizace, které se vrtání studní věnují.
 
V pondělí startuje vrtání
 
V sobotu ráno jsme se pak po všech jednání vydali na cestu zpět do Bombardopolis. Cestou jsme se také stavili na obhlídku lokality v Gonaives, kde bychom měli vrtat na konci října. Zítra (v pondělí) pak začneme poprvé vrtat! Všichni věříme, že vrt bude úspěšný a já budu moci ohlásit tu dobrou zprávu, že máme první studnu hotovou!