Zprávy z Haiti

Zde uvádíme zprávy o situaci na Haiti a zajímavosti, které zpravidla připravujeme ze zahraničních zdrojů. Nejnovější příspěvky se zobrazují také na úvodní straně našeho webu.
Od 7. února probíhají na Haiti demonstrace, které mají z velké části násilný charakter. Demonstranti blokují ulice a přístupy do měst, zapalují pneumatiky, ničí auta, rabují obchody a hází kameny po bezpečnostních silách. V ulicích bylo zabito nejméně osm lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Co to všechno znamená?

V noci ze soboty na neděli postihlo severní část Haiti zemětřesení o síle 5,9 stupně. Epicentrum otřesů se nacházelo blízko města Port-de-Paix, které je správním střediskem severozápadního departmentu (Nord Ouest).

Na post haitského premiéra rezignoval Jack Guy Lafontant - své rozhodnutí odůvodnil pocitem odpovědnosti za výtržnosti způsobené pokusem vlády skokově navýšit ceny paliv na Haiti. Demisi premiéra potvrdil prezident Jovenal Moïse. Na Twitteru poté napsal, že v současné situaci bude pracovat na sestavení nové vlády.

Již několik dní probíhají na Haiti občanské nepokoje. Hoří auta, domy a pneumatiky, na hlavních spojích jsou barikády. Byly vypleněny mnohé supermarkety a obchody ve čtvrtích Pétion Ville a Delmas, kde sídlí ambasády, úřady a podnikatelé. Byly spáleny nejméně dvě policejní stanice. Různé zdroje hlásí několik mrtvých na ulicích. Naši přátelé z různých míst Haiti sdělují, že situace je neklidná po celé zemi, ale bezprostřední nebezpečí hrozí především v hlavním městě a na klíčových komunikacích.

Jaké události přinesl minulý rok v zemi, kde pomáhají díky projektu Praga-Haiti lidé z České republiky?

Hurikán Irma s větrem o rychlosti přibližně 250 kilometrů za hodinu minul severní pobřeží Haiti. Silný déšť, který obyvatele ostrova zasáhl, nezpůsobil větší škody. Hlášeni jsou dva zranění.

Přibližně pět set mužů a žen ve věku od osmnácti do pětadvaceti let plánuje v nejbližších měsících najmout haitské ministerstvo obrany k ochraně hranic a obyvatelstva. Oficiálně bude skupina tvořit armádu. Ta byla v zemi rozpuštěna v roce 1995.

Koncem ledna se uskutečnilo druhé kolo voleb do haitského Senátu. V něm lidé rozhodovali o složení jedné třetiny zákonodárců. Hlasování doprovázela nízká volební účast. Některá média také informovala o přestřelkách doprovázejících volby. Zatčeno bylo údajně deset lidí demonstrujících proti jednotlivým kandidátům.

Haitská volební komise zveřejnila předběžné výsledky prvního kola prezidentských voleb. Podle nich v hlasování zvítězil banánový magnát Jovenel Moise z místní vládnoucí strany. Stačilo mu na to už první kolo voleb, v němž dostal 55,67 procenta hlasů.

Z téměř třiceti kandidátů budou vybírat obyvatelé Haiti budoucí hlavu státu. Volby se konají již pozítří. Teoreticky by již z nich mohl vzejít prezident, pokud by některý z uchazečů získal nadpoloviční většinu hlasů, podle zahrničních agentur to však je velmi nepravdpodobné. Případné druhé kolo je vypsáno na 29. ledna 2017.