V neděli 20. 8. dorazila na Haiti delegace keňských policistů. Skupina vysokých policejních důstojníků zamířila z mezinárodního letiště v obrněných autech k americké ambasádě. Keňa je jednou z mála zemí, která nabídla vyslání ozbrojených složek na Haiti.

Kena vlajkaCílem keňské delegace je vyhodnotit situaci v terénu. Pokud OSN schválí stabilizační misi, nabízí Keňa 1000 ozbrojených policistů pro eliminaci gangů na území Haiti. Vojenské řešení má velkou podporu OSN, je však možné, že případnou rezoluci vetují někteří z členů rady bezpečnosti této mezinárodní organizace.

Po mezinárodní intervenci dlouhodobě volají především USA a Mexiko, které pociťují destabilizaci regionu a řeší problémy s uprchlíky. Vyslat ozbrojence se však USA nechystají. Záporně se k vyslání jednotek staví také další tradiční účastníci zahraničních misí. V letech 2004 až 2017 probíhala na Haiti ozbrojená stabilizační mise MINUSTAH, která je obyvateli Haiti i vysílajícími státy vnímána rozporuplně.

Vůbec první zemí, která zveřejnila, že je ochotna vyslat své ozbrojené jednotky, je Jamajka. Své odhodlání také začátkem srpna potvrdila na vládní tiskové konferenci. Další zemí jsou Bahamy, které nedávno uvedly, že mohou vyslat 150 vojáků. Tento měsíc zveřejnil premiér ostrovního státu Antigua a Barbuda, že také jeho vláda zvažuje vyslání ozbrojených sil.

Haiti má k dispozici přibližně 10 000 policistů (v Česku jich je na zhruba stejný počet obyvatel bezmála 40 tisíc). Více než 30 z nich bylo zavražděno jen během letošního roku, na 800 příslušníků letos složky opustilo. Stav policie je celkově ve velmi špatném stavu. Předpokládá se, že určitá část z nich je přímo zapojena do kriminální činnosti gangů, nebo se různým způsobem podílí na jejich podpoře. Policie často není schopna ochránit ani sama sebe, natož obyvatele země. Gangy v současné době ovládají téměř 80 % hlavního města Port-au-Prince, kde jsou rozsáhlé zóny, kam se policie neodváží

V říjnu 2017 byla za vlády prezidenta Jovenela Moïseho obnovena armáda, především za účelem ochrany hranic. Čítá však pouze několik set členů a její využití pro řešení současné krize je sporné, související s jejím nejasným mandátem a omezenou akceschopností.

Haiti je zhrouceným státem. Velká část jeho obyvatel čelí hladu a nedostatku základních potřeb. Především obyvatelé hlavního města Port-au-Prince jsou obětmi brutálního násilí a teroru gangů, který vyhání tisíce rodin z jejich domovů.

zdroj: Praga-Haiti, AP, The Guardian, Miami Herald, Haiti Libre