Před deseti lety, 12. ledna 2010 bylo Haiti zasaženo seismickými otřesy o síle sedmi stupňů. Zemětřesení mělo katastrofální následky. Samotná síla otřesů nebyla v celosvětovém srovnání výjimečná. Zdrcující byly okolnosti. Epicentrum se nacházelo pouze 15 km od hlavního města Port-au-Prince, které bylo prakticky srovnáno se zemí. V přelidněné aglomeraci zabíjely budovy se špatnou statikou, často nesplňující základní stavební normy a celková nepřipravenost země na takovou katastrofu.

Zemětřesení připravilo o život přes 200 000 lidí a hrubě přes milion obyvatel přišlo o domov. Některé zdroje ovšem uvádí až o třetinu více obětí (300 000). Dlouhodobý devastující dopad události umocnila skutečnost, že bylo zasaženo centrum země. V hromadu trosek se proměnily i symboly haitské státnosti a kultury jako prezidentský palác, nebo katedrála v hlavním městě. Zemřelo také mnoho zahraničních pracovníků z neziskových organizací a misí. Zničeno bylo ústředí OSN. V hlavním městě byla zdemolována většina škol.

Obnova v uplynulých deseti letech byla pomalá, ale viditelná. Země se nepropadla do chaosu. Přes všechny korupční aféry a vytunelované účty bylo vidět i nové školy a mosty. Statisíce lidí si pomohly s málem, které měly. Ze stanových městeček a hektarů plechových chatrčí vznikly na periferii Port-au-Prince nové čtvrti. To vše za doprovodu dalších katastrof, z nichž nejznámějšími byly epidemie cholery v roce 2010, nebo zničení jihozápadu země hurikánem Matthew v roce 2016.

V posledních dvou letech se ale ukázala křehkost haitského 181030 Port au Prince downtownsystému. Projevily se obrovské ekonomické a společenské problémy, ničivost korupce, důsledky nefungující infrastruktury, závislost na pomoci ze zahraničí i to, že haitské elity nemají pro svou zemi skutečnou vizi.

Haiti se nyní nachází ve fatální spirále snižující se životní úrovně a sobeckého elitářství, které jsou motorem protivládních demonstrací spojených s opakovanou paralýzou celé země, zhoršením bezpečnostní situace a odchodem mnoha humanitárních a rozvojových organizací ze země.

Kam se bude země dál ubírat je nejisté
. V každém případě je ale Haiti opět zcela nepřipraveno na jakoukoliv další přírodní katastrofu, které bývají v Karibiku celkem běžné.

aut: Roš

131011 katedrala Port au Prince3  131011 katedrala Port au Prince2
131011 katedrala Port au Prince4  110125 palac
131122 Port au Prince Canaan  131209 Port au Prince Canaan