V polovině letošního září propukla na Haiti již čtvrtá velká vlna nepokojů, která navázala na demonstrace a násilnosti z července a listopadu 2018 a února 2019. V těchto dnech napětí konečně polevuje. Barikády, hořící auta a pneumatiky mizí z ulic. Protesty, do kterých se zapojily desítky tisíc lidí, po osobě zanechaly přes čtyřicet mrtvých a stovky zraněných. Většinou jako důsledek střetů demonstrantů s policií.

Oběti nejsou anonymní. Jednou z posledních zabitých byla před třemi týdny patnáctiletá dívka Jasmine Pierre. Byla zasažena toulavou kulkou v domě rodičů, když policie začala střílet na protestující v hlavním městě Port-au-Prince.

Během dvouměsíčních protestů byla země zcela paralyzována. Nefungovala přeprava základního zboží, byly uzavřeny podniky, obchody, úřady, školy i přístavy. Postupně se vystupňoval nedostatek potravin a paliv. V celé zemi se snížila bezpečnost a posílila aktivita gangů. Mnoho rodin utratilo za jídlo poslední peníze našetřené na školy, které jsou na Haiti většinou soukromé. Situace donutila zaměstnavatele propouštět, omezila možnosti prodeje zemědělské produkce.

Opozice tradičně požadovala rezignaci prezidenta Jovenela Moïseho. Protestující žene do ulic nespokojenost s všudypřítomnou korupcí, vysokou inflací a dlouhodobým snižováním životní úrovně. Prezident, zatím stále podporovaný vyspělými zeměmi, si svoji pozici udržel. Jovenel Moïse, obviňovaný opozicí z vážné korupce, nastoupil do funkce v únoru 2017 v demokratických volbách, kterých se však zúčastnilo pouze 18% voličů. Jeho mandát potrvá do roku 2021.

V posledních dvou letech haitská měna, gourde, klesla vůči dolaru o 60%. Ceny klíčových potravin se zdvojnásobily. Cena pytle rýže někde stoupá až k trojnásobku. Dvě třetiny populace mají denní příjem nižší než 2 $ denně a čtvrtina vydělá méně než 1 $ denně.

Světový potravinový program OSN uvádí, že miliony Haiťanů aktuálně potřebují potravinovou pomoc.

V pondělí byly v omezeném režimu opět otevřeny některé školy. Vzhledem k tomu, že se stále ozývá střelba, děti jsou na ulicích pod ochranou policejních hlídek.

Co bude dál?

Zemi opustilo velké množství zahraničních pracovníků z byznysu i neziskových organizací. Poslední události ovlivnily také činnost Praga-Haiti. Během jarní mise 2019 jsme několikrát posouvali termíny. Podzimní mise, která teď měla probíhat, byl odsunuta na neurčito. Nyní využíváme čas k technické a logistické přípravě, řešení projektů, nákupu dílů. Na dálku spolupracujeme s naším místním týmem.

Přestože na severozápadě, kde působíme, je bezpečno, do této oblasti není možné se dostat jinak, než s lokálním leteckým přepravcem. Stále jsou neprůjezdné hlavní spojnice mezi hlavním městem a periferiemi. Klíčové body jsou nejčastějším místem demonstrací. Koridory bývají pod kontrolou gangů, které stále více ztrácejí respekt před policií. Obrovským problémem je dostupnost paliv i dalšího zboží.

V tuto chvíli nikdo nedokáže odhadnout, kdy přijde další vlna násilností a kam až může situace dojít. Pokud nastane nějaká pozitivní změna, bude velmi pomalá.  

aut: PGH