Jihovýchodní poloostrov Haiti (poloostrov Tiburon), zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,2 stupně dnes v 8:30 místního času (tedy 13:30 SEČ). Epicentrum otřesů bylo v západní části poloostrova, asi 150 km od hlavního města Port-au-Prince.
Jsou hlášení mrtví a zranění lidé, ale zatím nejsou k dispozici konkrétní údaje. Nejvíce zasažena jsou velká města Les Cayes a Jerémie, kde bylo zničeno množství budov. Otřesy byly cítit po celém Haiti i v Dominikánské republice.

Haiti je dlouhodobě vystaveno sérii katastrof a negativních faktorů. "Naše země nikdy nenalezla přestávku! Jeden špatný rok nebolí, ale kumulativní efekty nás činí zranitelnými vůči všemu,“ uvedl haitský aktivista a podnikatel Marc Alain Boucicault na Twitteru. Předchozí zemětřesení udeřilo v roce 2018 na severu země a mělo sílu 5,9 stupně. V roce 2010 zničilo zemětřesení síly 7,1 stupně hlavní město Port-au-Prince a zabilo více než 250 000 lidí. V současné době navíc začíná období hurikánů, které každoročně ohrožují tuto oblast. Humanitární a rozvojovou pomoc komplikuje špatná bezpečnostní situace. Především na území hlavního města působí velké množství ozbrojených gangů.

Naše rozvojová mise působí na opačné straně Haiti (severní poloostrov), zemětřesení ale prohloubí krizi v celé zemi.

Cavaillon01   Cavaillon02

Více fotografií na našem facebookovém profilu.