Jaké události nejvíce ovlivnily poslední rok na Haiti? A které se dostaly do světových médií? Přinášíme přehled nejdůležitějších okamžiků, které měly vliv i na naše rozhodování o tom, zda vyslat tým na Haiti. Jsou to převážně smutné zprávy, pokusili jsme se proto zdůraznit i několik pozitivních novinek.

01 Port de PaixHaiti se propadá do stále větších problémů. Vláda a státní instituce jsou v troskách. Ekonomika jde do sestupné spirály a je provázena vysokou inflací. Nejpalčivějším problémem, důsledkem a zároveň příčinou současné krize je ovšem katastrofální bezpečnostní situace, která paralyzuje veškerý život na Haiti, především ve městech. Nikdo si nemůže být jistý, že nebude obětí přepadení, nebo únosu. Vražda prezidenta Jovenela Moïseho před devíti měsíci pak ukázala, že nikdo si také nemůže být jist svým životem.

Současného premiéra, Ariela Henryho, jmenoval v minulém roce do funkce prezident Jovenel Moïse, který byl zavražděn o dva dny později, tedy ještě předtím, než mohl Henry složit přísahu. Země s jedenácti miliony obyvatel je bez prezidenta a pozice nezvoleného premiéra je nejistá, parlament je rozpuštěný a ve funkcích zůstalo pouze minimum demokraticky zvolených elit. Henry má sice podporu zahraničních velvyslanců, v čele s USA, ale šance, že by za současné situace byla země schopná uspořádat volby, stabilizovat ekonomiku a zlepšit bezpečnostní situaci, jsou takřka nulové.

Jedním z klíčových faktorů je kontrola nad téměř 15 000 07 Port au Princečlenným policejním sborem, de facto jedinou silovou složkou země, který je prosycen korupcí. Policie je demotivovaná, propojená se sítí gangů a politickými frakcemi. Každý chce přežít.

Haiti je ale stále trhem s velkým dovozním potenciálem. Je otázkou, do jaké míry je vůbec žádaný rozvoj místní ekonomiky pro obchodní frakce ovládající dodavatelské řetězce. Je otázkou, jak velký úpadek zemi ještě čeká, než se k bolestivému řešení odhodlají hlavní globální hráči, jejichž dlouhodobá politika má svůj podíl na situaci v této zemi.


únor 2021 - Únos dominikánských filmařů

Dva dominikánští filmaři a jejich haitský kolega byli uneseni ozbrojeným gangem v Port-au-Prince. K přepadení došlo i přesto, že kolona filmového štábu měla ozbrojenou eskortu. Rukojmí byli propuštěni po vyjednávání nejvyšších představitelů Haiti a Dominikánské republiky.

březen 2021 - Haitský lékař členem vědecké rady Světové zdravotnické organizace (WHO)

Profesor Jean William Pape byl jmenován do devítičlenné vědecké rady WHO. Lékař, narozený v hlavním městě Haiti, dosáhl mezinárodního uznání v oboru infekčního lékařství. Pape významně přispěl k boji proti HIV/AIDS v rozvojovém světě. Působí v USA a na Haiti.

duben 2021 - Únos katolických kněží

Gang unesl skupinu devíti lidí. Mezi unesenými bylo pět kněží a dvě řeholní sestry, dva unesení byli francouzskými občany. Všichni byli propuštěni po několika týdnech věznění. Informace o výkupném nebyly zveřejněny.

02 Gonaivesčervenec 2021 - Násilná smrt prezidenta Haiti

Prezident Haiti Jovenel Moïse byl zastřelen v nočních hodinách ve své rezidenci. Měl velmi malou podporu veřejnosti, byl však zvolen v demokratických volbách. Událost zdánlivě nahrává politické opozici, ale atentát, který dodnes není objasněn, má možná spíše kriminální motiv. Útok provedlo komando žoldnéřů najatých z Kolumbie. Haitští biskupové atentát odsoudili a uvedli, že násilí nepomůže Haiti z politické krize.

srpen 2021 - Zemětřesení na jihovýchodě Haiti

Jihovýchodní poloostrov Haiti zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,2 stupně 150 km západně od hlavního města Port-au-Prince. Otřesy zdevastovaly několik měst, zabily přes dva tisíce obyvatel, přes deset tisíc lidí zranily a připravily o domov desetitisíce rodin. Bylo zničeno mnoho kostelů. O život přišli dva kněží a zraněn byl také oblíbený haitský kardinál Chible Langlois. Záchranné práce probíhaly během přívalových dešťů.

říjen 2021 - Únos amerických misionářů

V hlavním městě Port-au-Prince bylo uneseno 17 osob, anabaptistických misionářů a jejich dětí. Únosci původně žádali milion dolarů za každou osobu. Pět osob bylo propuštěno po více než měsíčním věznění. Zbylým dvanácti uneseným se v prosinci podařilo uprchnout. Výše výkupného, pokud bylo zaplaceno, nebyla zveřejněna.

listopad 2021 - Žádost o vyslání vojenské mise na Haiti

Haitská prozatímní vláda požádala OSN a Spojené státy, aby vyslaly ozbrojené jednotky pro zajištění stability země. Rada bezpečnosti OSN zatím novou misi na Haiti nepodpořila.

prosinec 2021 - Haitská polévka v Unesco

Tradiční haitská polévka joumou (žumu) 05 Gonaivesbyla přidána na seznam světového dědictví Unesco. Pikantní pokrm z dýně, zeleniny, banánů, masa, těstovin a koření je pro Haiťany symbolem osvobození z otroctví. Připravuje se jako nedělní jídlo a také 1. ledna, v Den nezávislosti Haiti. Jediným dalším haitským zápisem v Unesco je pevnostní komplex Citadelle Laferrière s královským palácem z počátku 19. století.

leden 2022 - Neúspěšný atentát na premiéra Haiti

Ozbrojení útočníci se pokusili zabít haitského premiéra Ariela Henryho. Zaútočili během obřadu k výročí nezávislosti země, který probíhal v katolickém kostele ve městě Gonaïves. Uprostřed prudké přestřelky s ochrankou se premiérovi podařilo uniknout autem. Jednalo se zřejmě o odplatu za politikovo prohlášení o boji proti gangům.

únor 2022 - Plot na hranicích s Dominikánskou republikou

Vláda Dominikánské republiky zahájila stavbu betonové zdi, která by měla zabránit nelegální migraci a pašování zboží, zbraní a drog z Haiti. Čtyřmetrová zeď bude dlouhá téměř 200 km, a má tedy pokrýt zhruba polovinu hranice. V jedenáctimilionové Dominikánské republice žije přibližně půl milionu Haiťanů.

03 Port au Princeúnor 2022 - Haiti zasáhly povodně, tisíce lidí musely být evakuovány

Silné přívalové deště způsobily záplavy na severu Haiti. Voda zalila domy v okolí řek a tisíce lidí musely být evakuovány. Bahno a trosky ze sesuvů půdy komplikují distribuci pomoci. Bylo hlášeno několik zemřelých a pohřešovaných osob.

únor 2022 - Haiti poprvé na zimní olympiádě

Haiti letos vyslalo svou historicky první výpravu na zimní olympijské hry. Jejím jediným členem byl rodák z Haiti, devatenáctiletý lyžař Richardson Viano. Startoval ve sjezdu, který nedokončil, a v obřím slalomu, ve kterém obsadil 35. místo. Viano vyrůstal u adoptivních rodičů ve francouzských Alpách.