Včera v pozdních večerních hodinách našeho času dorazila z Haiti zpráva o prvních dnech našich vrtařů na Haiti. Psala ji Kristýna Lungová, která si v prvním týdnu v Karibiku odbyla i nepříjemné zdravotní problémy. Nyní vám přinášíme přehled všeho podstatného, co se v rámci naší mise doposud událo:


Nadějná spolupráce s OSN
 
Náš tým má za sebou prvních 11 dní.  Během těchto uplynulých dnů jsme museli vyřídit spoustu organizačních věcí a opravit techniku. Vždy dobrého přijetí se nám dostalo od jednotek OSN MUNISTAH. Nejprve v Gonaive, kde jsme si opravili auto a setkali se s Nharebat Nancaia Intchasso – šéfkou regionální mise, která dokonce mluvila česky! Další naši návštěvu na OSN jsme podnikli v Port de Paix, kde jsme se přišli informovat o možnostech podání nového projektu na vrtání studní. S projektem by neměl být problém, dokonce bychom mohli i trochu rozšířit své možnosti, co se týká spolupráce s dalšími organizacemi. Je nutné vždy najít organizaci, která má trvalý pobyt na Haiti a haitský účet. Chceme se tedy poptat organizací, se kterými se známe, zda by něco takového nebylo možné skrze ně.
 
Zdravotní komplikace
 
V Port de Paix jsme si sjednali také schůzku na Charitě s jejím ředitelem P. Jocelynem. Tato schůzka měla prběhnout v úterý ráno, ale já jsem přes noc onemocněla a schůzka se nemohla uskutečnit, protože P. Jocelyn chtěl mluvit pouze s celým týmem. Byla to zřejmě nějaká bakterie z jídla - měla jsem horečku, bolela mě hlava a ke všemu se přidaly i střevní potíže. Díky Johnovi, logistovi z nemocnice v Mole st. Nicolas, za mnou přišel haitský lékař, dal mi kapačku a napsal nějaké léky, po kterých mi bylo za dva dny lépe. Podobné problémy měl i náš automechanik Miroslav Farkas, který však zůstal v Bombardopolis kvůli opravě strojů.
 
Neúspěšný vrt
 
Po čtvrteční schůzce na Charitě jsme přejeli právě do Bombardopolis za Mirkem, který tam během naší nepřítomnosti opravil kompresor a zprovoznil V3Sku. Díky tomu jsme hned mohli začít vrtat. Patrik za pomoci místního kněze vybrali vhodné místo pro vrtání – jednalo se o lokalitu v blízkosti Bombardopolisu, kde lidé musí chodit pro vodu více než 3 hodiny. Vrtalo se 2 dny, bohužel se však celé vrtání potýkalo s problémy. Vrt se sesýpal, a tak jsme se rozhodli ve 33 metrech vrtání zanechat.  Byla to škoda, lidé byli hodně natěšení, ale my jsme slíbili, že se do míst znovu vrátíme a pokusíme se vrtat ještě jednou. Od pondělí se začíná vrtat v oblasti Mare Rouge, je to oblast s nedostatkem vody, kde jsou vždy velice náročné vrty. Místní italští misionáři mají pro nás již vybraná místa. Doufáme, že vrty budou úspěšné a my najdeme vodu.