Praga-Haiti

Výsledky voleb, které provázela nízká účast voličů, velké napětí, protesty i násilí, jsou očekávány 19. srpna. Celkem 1855 kandidátů se ucházelo o 20 křesel do senátu a 119 křesel do poslanecké sněmovny. Mnohokrát odložené volby mají obměnit dvě třetiny senátu a uvést do provozu poslaneckou sněmovnu, která byla rozpuštěna v lednu letošního roku. Zde je více informací o volbách a politické krizi na Haiti.3 volby seznamy

„Podle našich aktuálních informací, i přes některé incidenty, se volby konaly téměř normálně. Jedná se o začátek cesty konsolidace demokracie na Haiti" prohlásila Elena Valenciano, zástupce volební pozorovatelské mise EU.

"Volby jsou méně násilné, než byly ty předchozí“, řekl Serge Therriault, policejní šéf OSN.

2 volby trznicePro mnoho Haiťanů byly volby dlouhou dobu synonymem násilí. To zvyšovalo jejich obavy z účasti na volbách. Po letech diktatury a chaosu je také rozšířená nedůvěra, že lze něco změnit.

Poprvé po mnoha letech se ujala vedení při zajišťování volební bezpečnosti Haitská státní policie, kterou i nadále podporovali příslušníci Minustah (stabilizační mise OSN na Haiti). Na volby dohlíželo přes 12 000 ozbrojenců. Časté byly výtržnosti, rvačky a vandalismus. Někde byla policie nucena střílet do vzduchu, aby udržela pořádek. Policejní náčelník Godson Orelus uvedl, že během voleb byli zraněni tři policisté, zatčeno 137 osob a zabaveno několik desítek zbraní.

Na mnoha místech došlo k opožděnému otevření hlasovacích místností, protože personál nestihl připravit evidenční seznamy a volební urny. Jména některých voličů nebyla uvedena ve volebních seznamech. To podpořilo frustraci a následné nepokoje. Někteří lidé i celé skupiny trhaly volební lístky.

Pierre-Louis Opont, šéf Prozatímní volební rady země řekl, 4 volby zadrzeny muzže zhruba 5 % z celkového počtu volebních místností bylo zavřeno z důvodu násilí a výtržností. Docházelo k občasným podvodům, např. pokusu některých voličů o opakovanou účast.

Ve volebním týdnu bylo několik osob zabito. V posledních týdnech demonstranti obviňovali vládu z korupce a vysoké ceny benzínu.

Mnoho Haiťanů však také vidí naději. Např. pětapadesátiletá Haiťanka Jeanise Jean, která byla u nedělních voleb řekla: „Přišla jsem hlasovat, abychom mohli žít lépe. Přeji si práci pro lidi a vzdělání pro naše děti. Věci jsou těžké."

Zde můžete shlédnout videoreportáž z volební neděle agentury Euronews. 

zdroj: Reuters, Euronews, Haitilibre, Miami Herald