Tiskové zprávy

Tiskovými zprávami upozorňujeme média na důležité události v naší činnosti a na Haiti. Nově vydané tiskové zprávy se zobrazují také na úvodní straně našeho webu.
Praha/ Port-au-PrinceStudny, které na Haiti provozuje česká rozvojová organizace Praga-Haiti, jsou v pořádku. Hurikány jim výrazně neuškodily. Zjistil to čtyřčlenný týmtechniků, který se během šestitýdenní mise systematicky zaměřoval na kontrolu a servis jednotlivých zdrojů pitné vody a realizoval také další projekty spojené například s využitím odpadních vod, ozeleněním prostoru kolem studní a podobně. Mise skončila o víkendu. 

Praha/ Port-au-Prince - Čtyřčlenný tým projektu Praga-Haiti odlétá v sobotu (7. října) na Haiti. Mezi priority mise patří zejména kontrola a servis třiceti v minulosti zbudovaných studní, z nichž některé mohly utrpět prudkými větry a dešti, které ostrov v posledních týdnech zasáhly. Další cíle mise jsou spojeny například s přípravnými pracemi na výstavbě základny v Baie de Henne, projektem ozelenění prostoru kolem studní či údržbou techniky. Mise potrvá do 19. listopadu.

Praha/ Port-au-Prince - Po šesti týdnech na Haiti se do tuzemska vrátili pracovníci rozvojového projektu Praga-Haiti. Co se jim na misi podařilo? Zejména zkontrolovat v minulosti zbudované studny a u těch, které se ukázaly jako nefunkční či jinak problematické, provést servis. Dále zaměřit a připravit pozemek pro výstavbu trvalé základny ve vesnici Baie de Henne. A v neposlední řadě také uskutečnit řadu projektů drobné pomoci, například výsadbu stromů či projekci filmů pro děti v letním kině.

Praha/ Port-au-Prince - Čtyřčlenný tým pracovníků rozvojového projektu Praga-Haiti odlétá na další misi. Ta potrvá do začátku dubna. Cílem mise tentokrát není pouze kontrola a servis studní, o něž technici Praga-Haiti dlouhodobě pečují, ale také uskutečňování projektů drobné sociální pomoci, například výsadby stromů. Zahájeny budou i přípravné práce související s výstavbou základny. Poslední mise se přitom uskutečnila na jaře 2016.

Praha/ Port-au-Prince - Po hurikánu Matthew, který na Haiti zanechal více než tisícovku obětí, se místní obyvatelé potýkají s nedostatkem pitné vody. Povrchové zdroje jsou silně znečištěny. Dostupná čistá voda je nyní pouze kupovaná (balená) nebo z vrtaných studní, které provozuje mezi jinými i český projekt Praga-Haiti. Jeho činnost lze nyní podpořit prostřednictvím veřejné sbírky nebo formou dárcovských SMS zpráv.

Po sedmitýdenní misi na Haiti míří zpět do Česka čtyřčlenný tým techniků rozvojové organizace Praga-Haiti. Na pražské letiště dorazí zítra. Tým na Haiti provedl kontrolu všech studní, které v minulosti vrtaři Praga-Haiti zprovoznili, jejich servis i případnou opravu. Z třiatřiceti zdrojů pitné vody je aktuálně v provozu sedmadvacet.
Port-au-Prince / Praha – Český rozvojový projekt Praga-Haiti vysílá další misi na Haiti. Tým složený ze čtyř pracovníků dnes odlétá z pražského letiště. Na místě setrvá pětačtyřicet dní. V jejich rámci se zaměří zejména na kontrolu čerpadel u všech již zbudovaných studní, včetně případné údržby či opravy. V minulých letech zprovoznili vrtaři projektu na Haiti celkem třiatřicet „českých“ studní.

Port-au-Prince / Praha – V neděli 25. října proběhne na Haiti druhé kolo parlamentních voleb, zároveň první kolo voleb prezidentských a současně volby do místních úřadů. Z voleb má vzejít všech 119 členů rozpuštěné poslanecké sněmovny a dvě třetiny, tedy dvacet, neobsazených senátorských mandátů. Jedná se o klíčové hlasování za posledních několik let.

Brno – Celkem 181 míčů a několik tisíc pastelek, omalovánek a školních potřeb. To je výsledek humanitární sbírky „200 míčů pro Haiti“. Sbírku uskutečnila česká nezisková organizace Fidcon, která realizuje dlouhodobou rozvojovou misi Praga-Haiti, zaměřenou na výstavbu studní na Haiti. Do sbírky se zapojilo několik set lidí z celé České republiky. Hračky a školní pomůcky pro haitské děti spolu s materiálem na technické zajištění mise a výstavbu studní se vydávají na svou cestu do Karibiku právě dnes. 
Praha - Český rozvojový projekt Praga-Haiti vysílá do nejchudší země západní polokoule další vrtařskou misi. Na Haiti budou čeští vrtaři budovat studny s pitnou vodou v severozápadním regionu ostrova (Nord-Ouest), který v prvních měsících letošního roku postihlo mimořádně dlouhé období sucha. Češi budou navazovat na svoji práci z minulých let, během nichž na Haiti vybudovali přes 30 studní s pitnou vodou.