Praha - Za Jiřím Kučerou, který se na Haiti pohybuje již třetí týden, odletěli další tři členové mise projektu Praga-Haiti, který realizuje občanské sdružení Fidcon. „Naše kontejnery mohou být z přístavu uvolněny každým dnem. Pak je z bezpečnostních důvodů nutné je co nejrychleji přepravit z hlavního města,“ vysvětluje Jiří Kučera důvod, proč již chce mít po ruce kompletní tým. A dodává: „V hlavním městě Port au Prince je rušno. Před několika dny tam došlo k záplavám, díky silným dešťům. Jsou další mrtví. Eskalují problémy v přeplněné věznici a v táborech, kde žijí lidé postižení lednovým zemětřesením v otřesných podmínkách. Je měsíc před volbami, což způsobuje velké napětí. Maličkost stačí k tomu, aby propuklo pouliční násilí, střelba. Rozhodně se nehodláme v tomto chaosu zdržovat. Jakmile budeme mít naše stroje, okamžitě vyrážíme na odlehlý a poměrně klidný severozápad. Dnes jsem dostal zprávu od kolegů z ČR, že můžeme využít bezpečnostní eskorty jednotek OSN - MINUSTAH,“ informuje z Haiti Jiří Kučera.
Jiří Kučera (velitel mise) připravuje zázemí pro působení vrtařského týmu na Haiti. Své aktuální vytížení dále popisuje takto: „Jsem již několik dní na severu. V okolí Baie de Henne jsme s P. Romanem Musilem hodnotili lokality pro vrtání studní. Dnes jsme jeli do Port de Paix, 60 km severně od misie, na jednání s místní diecézní charitou. Jednání se týkalo uložení našich strojů a partnerství v projektu Praga-Haiti. O vrtání studní je obrovský zájem. Během brodu přes rozvodněnou řeku jsme málem přišli o auto. Strhl nás proud, vše plavalo, ale nic cenného se naštěstí neztratilo. Místní nám pak pomohli vylovit auto. Snad bude zase jezdit. Večer odlétám malým letadlem zpět do hlavního města a zítra budu čekat na přílet kolegů z ČR. Mimo Port au Prince je situace mnohem příznivější. Není zde taková hrozba nebezpečí, únosů, banditů. Lidé jsou ochotnější a vděčnější.

Na Haiti bude již brzy kompletní tým ve složení: Jiří Kučera (Praha), Jindřich Stehlík (Jablonné nad Orlicí), Vlastimil Petrůj (Brumov) a Pavel Koutný (Hodonín). Ivo Roškanin z Fidconu doplňuje: „V prvních dnech vrtaři využijí zázemí kolegů z české organizace Hand for Help v Jacmelu nedaleko hlavního města, kde také plánujeme vrtat studnu. Po vyclení techniky bude následovat přesun do severního teritoria a vrtání studní v okolí Port de Paix a Baie de Henne.“

Celý projekt je financován z darů. Můžete jej podpořit svým darem na účet veřejné sbírky projektu:
2137396359/0800, nebo „esemeskou“ DMS PRAGAHAITI na číslo 87777 (cena DMS je 30 Kč, projekt Praga-Haiti obdrží 27 Kč). Děkujeme všem laskavým dárcům.