Praha - Dva a půl měsíce pracovala čtveřice vrtařů z České republiky v severozápadním regionu Haiti. V rámci grantu, který financovala mírová mise OSN, budovali zaměstnanci českého rozvojového projektu Praga-Haiti studny ve vesnicích, kde lidé nemají žádný zdroj pitné vody. Svoji misi vrtaři zakončili o víkendu, do Prahy se vrátili v neděli 16. prosince ve večerních hodinách. Českým vrtařům se podařilo vybudovat 7 studní s pitnou vodou v osamělých vesnicích na haitském venkově.

„Někdy bylo nejtěžší se do vesnice s nákladním autem a vrtací technikou vůbec dostat,“
řekl velitel mise Jan Komínek, původem ze slováckých Vnorov. Každá studna je podle něj zdrojem vody zhruba pro tisícovku Haiťanů. „Podmínky, v nichž na Haiti pracujeme, jsou nesmírně náročné. Nejde jen o práci na slunci při čtyřiceti stupních, například jídlo a hygienické podmínky jsou velice primitivní. Čerpací stanice je vzdálená pět hodin cesty autem. Servis neexistuje. Pro Evropana je to naprosto jiný svět,“ přiblížil situaci Filip Hlásný z Býště u Hradce Králové, který byl na Haiti pracovně již počtvrté. Dodal, že se vrtaři letos setkali také s hurikánem Sandy, který si na začátku listopadu vyžádal přímo na Haiti 50 obětí. „Jeli jsme co nejdál od pobřeží a přečkali jsme ho schovaní v takové zapadlé haitské vesnici v kopcích,“ prozradil Hlásný.

Na studny přispívá i OSN

Projekt Praga-Haiti začal letos na podzim úspěšnou spolupráci s velitelstvím mírové mise OSN na Haiti – MINUSTAH. Představitelé OSN se rozhodli vymýtit z Haiti choleru, kterou na ostrov přinesli právě vojáci mírové mise a která si za dva roky vyžádala téměř 8 tisíc obětí a více než půl milionu nakažených Haiťanů. V rámci boji proti choleře chtějí představitelé mezinárodní pomoci podporovat také výstavbu studní s pitnou vodou. Letos v létě schválili českým vrtařům grant na deset studní a v tomto týdnu se velitelství mírové mise MINUSTAH rozhodlo spolupráci s projektem Praga-Haiti prodloužit i pro rok 2013.

Za dva roky 22 studní

 Rozvojová pomoc českého projektu Praga-Haiti začala v roce 2008. Prvním cílem bylo pomoci českému misionáři působícímu ve vesnici Baie-de-Henne na severozápadě Haiti. Poté, co mu zakladatelé projektu úspěšně převezli z České republiky nákladní auto Praga V3S, rozhodli se rozšířit svoji pomoc na celý region Nord-Quest. Od roku 2010 se specializují na vrtání studní. Přípravy na tuto práci včetně dopravy české techniky na Haiti trvaly rok. Během posledních dvou let se však českým vrtařům podařilo vybudovat již 22 studní, které poskytují pitnou vodu zhruba dvaceti tisícům Haiťanům.

Podle manažera projektu Václava Vacka se pracovníci řídí jednoduchou myšlenkou. Je potřeba nejprve odstranit nejhorší zdroj bídy v zemi, potom je možné pracovat i na dalších problémech. „Věříme, že když budou mít tamní lidé zabezpečený zdroj pitné vody, budou pak mít více času i sil na práci a na vzdělání,“ uvedl Vacek.

O Haiti

Haiti je podle údajů OSN nejchudší zemí západní polokoule. Je to politicky nestabilní stát, zmítaný nepokoji a zvláště v posledních letech pronásledovaný přírodními katastrofami. Pro osm a půl milionu obyvatel je zahraniční pomoc nezbytnou podmínkou k přežití. Na haitském venkově chodí obyčejní lidé běžně i více než sedm kilometrů denně pro pitnou vodu. Právě nedostatek základních lidských potřeb, stejně jako vysoká negramotnost a nezaměstnanost, brání rozvoji země.

O projektu Praga-Haiti

Projekt Praga-Haiti je český neziskový a humanitární projekt, který realizuje občanské sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí. Na Haiti působí od roku 2008 a zaměřuje se na dlouhodobou rozvojovou pomoc na severozápadě ostrova. Díky partnerství s misijní stanicí Baie-de-Henne a diecézní charitou v Port-de-Paix, které projektu poskytují nezbytné zázemí, pomáhají čeští vrtaři v těch nejvíce potřebných oblastech. Zároveň také nabízí místním obyvatelům po dobu mise zaměstnání a stálý plat. Aktuální informace o projektu je možné najít na webových stránkách: www.praga-haiti.cz.

Celý projekt je financován ze sponzorských darů a příspěvků veřejnosti. Částka na vybudování jedné studny se pohybuje kolem 130 000 Kč. Přispět na účel výstavby studní s pitnou vodou na Haiti je možné buď na účet veřejné sbírky projektu 2900234848/2010, nebo formou dárcovské SMS ve tvaru DMS PRAGAHAITI na číslo 87 777.