Z původně plánovaných dvou týdnů čekají Filipa Hlásného na Haiti 2,5 měsíce. Pro nejzkušenějšího účastníka našich misí, který je na Haiti v rámci našeho projektu již po páté, to však není žádný problém. Z Haiti nakonec odletí s ostatními členy mise 15. prosince 2012. Ve čtyřčlenné misi nyní často tvoří dva malé týmy. Jedna dvojice pod vedením vrtmistra Bohuše a za pomoci několika našich místních zaměstnanců jezdí vrtat a druhá dvojice dělá servis a opravu našich vozidel a strojů. Technici mohou občas také pomoci s opravami našim kolegům v oblasti. O víkendu se jim například podařilo spravit generátor elektřiny v domě slovenského doktora, který pracuje jako humanitární pracovník v Mole st. Nicolas. Ten pak měl ve svém domě po dlouhé době elektrický proud v zásuvkách. Jak píše velitel mise Jan Komínek:

"Na ty dva je radost se dívat, když něco spravují. Jsou velice šikovní. My pak jenom nosíme věci a díváme se, jak práce postupuje kupředu!" 

 

Obsáhlý rozhovor s Filipem Hlásným - o tom, jaký mají Haiťané vztah k mobilům, k fotbalu, proč nosí věci na hlavě, jak vnímají voodoo a hlavně o studnách, které Filip na Haiti buduje, si můžete přečíst v článku na našich webových stránkách.

 

Aktuality z mise

 

V pondělí naši pracovníci vrtali v Savane Mole, kde se jim však vrt sesypal a byli rádi, že ze země vytáhli drahé vrtací kladivo. Mnoho času také věnují shánění pump. Francouzský distributor nožních pump, které jsme na ostrově 2 roky používali, přestal přístroje na Haiti dovážet. A jiné pumpy se ukázaly být jako nevhodné do našich studní – nedokázali brát vodu z větších hloubek. Nyní naši muži jednají s různými sklady i přímo s distributorem o tom, jak rychle a za jakých podmínek by bylo možné přivézt na Haiti původní pumpy. Dle zpráv z ostrova to vypadá, že jsme na dobré cestě. Tak doufáme, že se zadaří…