Čtyřčlenný tým českých vrtařů dnes brzy ráno (07:00) odletěl z Vídně směr Karibik. Jan Komínek, Patrik Kutaj, Miroslav Farkas a Kristýna Lungová právě absolvují takřka 30 hodinovou cestu, která by měla skončit zítra po poledni v hlavním městě Haiti Port-au-Prince. Odtud je čeká ještě den nebo dva cesty do naší základny v Bombardopolis na severozápadě ostrova. Dnešní noc prožijí v New Yorku.


Včera odpoledne se všichni vrtaři sešli i s realizačním týmem projektu v Brně, kde dolaďovali potřebné detaily své mise a dostávali poslední pokyny. Zároveň se během včerejšího odpoledne v naší kanceláři vystřídalo několik novinářů, mezi nimiž nechyběli ani zástupci štábů České televize, nebo Českého rozhlasu 1. Souhrn mediálních výstupů z odletu našich vrtařů nabídneme koncem týdne na našich webových stránkách.
 
V pondělí v 19:30 pak celá vrtařská mise (kterou vidíte i s manažerem Václavem Vackem na obrázku) opustila brněnské autobusové nádraží a vydala se směr Vídeň. Před odjezdem jsme se našich pracovníků zeptali na jejich bezprostřední pocity:
 
-Jan Komínek, velitel mise, logistik: „Na Haiti jedu pracovat již potřetí, takže trochu tuším, co očekávat. Haiti je však oproti Evropě úplně jiný svět a člověka pokaždé překvapí něčím nepředvídaným. „Těším se na lidi, na Karibik a zároveň člověk má i určité obavy. Hrozí tam nemoci, nebezpečí od místních... a rozhodně nic příjemného není ani jednotvárná strava.“
 
Patrik Kutaj, vrtmistr: „Těším se, že uvidím spoustu známých a kamarádů, které jsem si udělal během minulé mise. A co se týče práce, tak i na ni se celkem těším. Já jsem vrtal v Česku několik let na šachtě i stavební vrty, ale na Haiti je to mnohem náročnější a zajímavější práce. A navíc tam je cenné to, že člověk může vidět význam své práce. Každá nová studna zanechá trvalou stopu v kraji i v životech těch lidí, kteří tam žijí.
 
 Miroslav Farkas, technik, automechanik: „Netěším se na stravu. Tři měsíce jíst pouze těstoviny, fazole a rýži je při velké fyzické zátěži opravdu náročné. Avšak ať je strava jakákoliv, o úspěchu rozhoduje to, jestli tým táhne za jeden provaz.“
 
Kristýna Lungová, tlumočnice, výzkum kvality vody:„Těším se, že poznám jinou mentalitu a získám cenné zkušenosti a možná si po této zkušenosti člověk lépe uvědomí, co je v životě důležité a co důležité není. A také je to určité finální směřování mého studia. Bude to moje první konkrétní zkušenost se zemí  tzv. Třetího světa.
 
Nezbývá nám, než popřát našim vrtařům vše dobré do jejich cesty a hlavně potom do začátku práce na Haiti. Děkujeme také za veškerou vaši pomoc – ať již finanční, materiální nebo duchovní – a budeme rádi, když nás budete podporovat i během celé této podzimní mise!