Naši vrtaři se včera ve večerních hodinách (v Evropě) poprvé ozvali z Haiti. Jejich let proběhl v pořádku a po úvodních pracovních záležitostech v hlavním městě (vyzvednutí auta, výměna peněz, zprovoznění SIM karet, komunikace z haitskými kolegy) se dostali na severozápad. Včera přespali v Baie-de-Henne a dnes měli v plánu cestovat do naší základny v městečku Bombardopolis, kde v následujících dnech provedou servis našich vozů a techniky. Více informací si přečtěte z e-mailu, který jsme z Haiti dostali:  


„Po příletu jsme se shledali se Santanou a zažili dost drsné překvapení. Auto bylo po dobu naší nepřítomnosti na ostrově schované u našich kolegů z jiné humanitární organizace v hlavním městě. Když jsme ho vyzvedli, tak vypadalo, jako kdybychom ho nechali stát otevřené někde na cestě. Klíček byl zalomený v zapalování, klika od dveří ulomená, chybělo také víčko od nádrže a nárazník byl ťuklý... Také jsme museli měnit žárovky. Tak jsme byli na ty pracovníky trochu naštvaní, ale co můžeme dělat. Tvrdili, že jenom jednou půjčili auto černochům...
 
Naštěstí to mělo relativně dobrý konec. Když jsme dnes jeli přes Gonaives, zeptali jsme se na místní základně OSN, jestli bychom si u nich mohli spravit auto. Oni souhlasili a tak si to Mira mohl pěkně zvednout a udělat všechno, co potřeboval. Opravil i ten klíček a vyměnil čepy.
 
Jinak se tady zatím všichni tak nějak rozkoukáváme. V sobotu nás čeká oprava a servis strojů a já budu domlouvat termíny různých schůzek – s biskupem, s ředitelem charity, na OSN. No a v pondělí bychom už chtěli jet na obhlídku a případný servis našich studní.
 
Tolik z Haiti. Je to trochu kostrbaté, ale je to dáno pozdní hodinou a také tím, že píšu ze Santany. Mějte se v Česku všichni pěkně. A díky za modlitby! Dneska jsem si říkal, že jejich síla jde opravdu poznat."

Honza Komínek