Vybíráme z jejich blogu na Facebooku...
02 květen

Před několika hodinami se vrátila část našich dobrovolníků z Jacmelu, kam by se měla v příštích dnech celá skupina a především našich sedm kontejnerů přestěhovat. I když máme za sebou všechna nejdůležitější jednání i dohody, jisti si budeme až na místě. Čím více na jihu (....... východě a jiho-západě :-) ) od Evropy, tím méně hraje čas svoji roli. To je na celém projektu vždy to nejtěžší.

03 květen

Jen upřesním, že jsme včera večer byli pozvání ke kolegům organizace Člověk v tísni,kde jsou momentálně i čeští žurnalisté pod vedením Marka Vítka. Při jednání o spolupráci zde na místě se ozvala jen tupá rána a křik. Moc děkuji za pomoc Blance... Remešové z PINF za skvělou spolupráci. Pomáhat společně - to je splnění mých největších snů.

04 květen

Máme zase nějako novinky, co mohou zajímat nejen naše fanoušky, ale i mé další nové i staré přátele na Face. Dovoluji si tedy opět poslat všem pozvánku k připojení ke skupině. Protože naše webové stránky www.helphaiti.cz mají časté výpadky. FACE je nejaktuálnější zdroj infotmací. Omlouvám se všem, kteří se ze zásad...y či z jakýchkoliv důvodů ke skupinám nepřipojují za zbytečně zaslanou informaci a obtěžování.

05 květen

Krom předvídatelných těžkostí na místě, se kterými jsme po zkušenostech z minula počítali a které řešíme, se s odjezdem týmu téměř zcela zastavil přísun finančních prostředků na náš roční pobyt zde. I předběžné dohody a přísliby se kdesi zadrhly.

Včerejší večer nás navštívili kolegové z ČR, kteří zde na Haiti dlouhodobě pomáhají. Irena Klimková z Caritas Czech Republic, její kolegyně a Ing. Martin Strouhal, který natáčel přepravu vozidla PV3S a o Haiti informuje pravidelně naší veřejnost. Výměna zkušeností i informací trvala téměř až do rána. A výsledek - společně dokážeme víc. Díky

06 květen

Za chvilku mě čeká setkání s ministryní zdravotnictví Haiti, potom, ve 13 ( místního času ) jednání s další humanitární organizací, která zde působí v rámci OSN.
Dnes či zítra snad začnou přejíždět kontejnery z přístavu v PP do Jacmelu. A začneme konečně s výstavbou.

07 květen

Den strávený na úřadech - v autě tak sotva 20, venku na sluníčku hodně přes 30. To je na pěkné nastuzení.

10 květen

Dobré odpoledne od Evropy. Dnešní den bude asi zajímavý, čekají se zde na Haiti největší demonstrace opozice proti prezidentovi od zemětřesení v lednu, které snad nepřerostou do nepokojů.

Zdravotní část teamu bude dnes pracovat v campu pro oběti zemětřesení v Port au Prince, soustředí se především na děti.

Chcete vědět, kde nyní pomáhají náš zdravotní team a kde zároveň natáčí štáb Martina Vítka ? Zadejte si na Google Earth následující souřadnice : N 18 stupňů 33,128 minut W 072 stupňů 16,114 minut.

Bezpečnostní situace na Haiti ( zkrácená ofic. zpráva pro OSN )

Port-au-Prince, 5.května. Vypadá to, že se terorismus vrací do čtvrtí Boston Belekou a Brooklyn ve Městě Slunce. Krádeže, znásilnění, únosy, vraždy jsou evidovány každý den. 25. dubna proběhla rozsáhlá operace v několika čtvrtích Města Slunce (Cité Soleil), jako důsledek vraždy jedné jeptišky na americkém bulváru. Sestra Elena Printemps byla zabita když několik osob zapálilo oheň na vozidle . "Sestra Elene Printemps byla zabita, když nějací jedinci zapálili oheň na autě, u něhož se nacházela". Zemřela na poli a řidič utekl a ujel. Rosemond Aristide říká , že je třeba zpřísnit bezpečnostní opatření. Mezi těmito jedinci hlavní podezřelý však popírá veškeré zapojení v této vraždě. Mnoho uprchlíků z vězení nalezlo útočiště ve čtvrti Cité Soleil už 12. ledna . Zatčení probíhají často, ale podezřelí se nacházejí stále v ulicích.,......

Výjezd do dětského centra v Port au Prince

Dnes výjezdová skupina složená z lékaře a tří zdravotníků navštívila dětské centrum, které nás před několika dny o intervenci samo požádalo. Mezi dětmi dle očekávání převládají různé kožní infekce, průjmy a infekce dýchacích cest. Skladbu vybavení polní lékárny jsme tedy naštěstí odhadli dobře a díky bohu se nesetkali s žádným vážným onemocněním, které bychom s našimi, díky místním úřadům stále ještě značně omezenými, možnostmi neuměli na místě řešit. Ošetřili jsme přes dvacet různých problémů, ponechali paní ředitelce něco málo materiálu, aby léčba nebyla jednorázová a jako bonus jsme jim vytáhli z bahna a postavili hangár, který jim včerejší bouřka shodila. Nakonec jsme ještě domluvili, že se pozeptáme na chlapečka, kde vzniklo určité podezření na malárii, aby se mu pravidelně měřila teplota kvůli jejímu vyloučení nebo další návštěvě, kdy bychom museli odebrat krev a dát ji pod mikroskop, který naštěstí letěl s námi letadlem.

Dr. Jirka

11 květen

Včerejší demonstrace dopadla dobře - tedy "jen" nějaké zapálené pneumatiky a kameny rozbitá auta a použití slzného plynu ze strany policie. Vše naštěstí asi tři kilometry od naší základny. Dnes mají demonstrace pokračovat.