Instrukce pro turisty a návštěvníky Haiti. Přeloženo z oficiálních materiálů.
Terorismus

Hrozba teroristických útoků na Haiti není vysoká. Přesto je nutné vzít na vědomí celosvětovou hrozbu teroristických útoků, které mohou být spáchány kdekoli na veřejných místech, a dále na místech, kde se vyskytují emigranti a turisté. Pro více informací navštivte stránky´Terorism abroad page´ (http://www.fco.gov.uk/en/travel-and-living-abroad/staying-safe/terrorism)

Kriminalita

V ulicích dochází k občasným přestřelkám mezi civilisty kvůli krádežím. Při těchto přestřelkách mezi pouličními gangy bývají příležitostně chyceni také lidé cizí národnosti.

Při pohybu v ulicích  Port-au-Prince by turisté měli být obezřetní ve dne a především v noci. Doporučuje se nenechávat cennosti v autě a cestovat vždy se zavřenými dveřmi a okny. Je dobré parkovat poblíž místa, které navštívíte. Turistům se neradí vycházet do města po setmění, doporučuje se mít se na pozoru i v denních hodinách.

Oblast poblíž Paláce a Champ de Mars se může stát ústředním místem demonstrací. Některým oblastem jako jsou slumy Martissant a Cite Solil je lépe se vyhnout úplně. 

Bezpečnostní situace je lepší mimo hlavní město kromě Gonaives a v menší míře Cap Haitien. Území Petionville a Bourdon jsou osídleny emigranty, a ačkoli jsou považovány za relativně bezpečné během denních hodin, v noci je potřeba mít se na pozoru.

Únosy

Počty únosů za výkupné a ozbrojených krádeží dosáhly v roce 2008 vysokých čísel. 

Od té doby se tato hrozba znatelně snížila, přesto stále přetrvává. Tyto únosy jsou obvykle namířeny proti obyvatelům Haiti, ačkoliv také lidé jiné národnosti byli drženi jako rukojmí a následně propuštěni. Jako nejvíce riziková se jeví místa různých setkání, kde se únosci zaměřují na jednotlivce, kteří se vracejí ke svým vozidlům.

Pro více informací navštivte stránky ´Victims of crime abroad´ (http://www.fco.gov.uk/en/travel-and-living-abroad/when-things-go-wrong/crime/)

Politická situace

Politická situace na Haiti se nadále pomalu vyvíjí k lepšímu. Zůstává však velmi křehkou a vyžaduje podporu mírových sil Spojených národů. Jmenování Jean-Max Bellerive ministerským předsedou a změna vlády od 11. listopadu 2009 přispělo k nastolení dobrých podmínek, až na několik zpráv o demonstracích, které se zvrhly v násilí, nešlo však o velké incidenty. Od inaugurace prezidenta Rene Preval v květnu 2006 je toto další významný krok v demokratickém procesu na Haiti. 

Občas dochází na Haiti k demonstracím, z nichž některé jsou předem avizovány. Protože se mohou zvrhnout v násilí, je lépe se vyhnout jim i jiným větším seskupením davů a ihned místo opustit. Turisté by měli soustavně sledovat místní zprávy.

Pohyb po Haiti

Lidem, kteří cestují na Haiti, je doporučováno mít se pozoru. Měli byste dodržovat následující rady:
  • cestovat vždy s dobře informovaným a spolehlivým průvodcem
  • vyhýbat se veškerým prostředkům veřejné dopravy a používat pouze pronajaté auta s místním řidičem ze spolehlivé agentury (např. Avis, Budget)
  • mít na vědomí, že bezpečnostní situace na Haiti se může rychle změnit
Místní zákony a zvyky

Důrazně se doporučuje „nezaplést se“ s ilegálními drogami. Všechna svá zavazadla si zabalte osobně, je zakázáno převážet jakékoli předměty pro někoho jiného. Pokud budete přistiženi při držení drog, budete zadrženi na několik týdnů až měsíců, než předstoupíte před soud. Podmínky ve vězení na Haiti jsou velmi ubohé. 

Noste vždy při sobě doklad totožnosti! V případě odcizení dokladů totožnosti mějte uschovanou kopii stránky s fotografií z cestovního pasu a platné vízum.
 
Překlad: Silvie Bednarská