Dvacet let poté, co OSN přijala Úmluvu o právech dítěte, se miliardě dětí ve světě stále nedostává jídlo, čistá voda, zdravotní péče a střecha nad hlavou. Téměř 200 miliónů z nich je chronicky podvyživených. Ve čtvrtek to oznámil Dětský fond UNICEF.
Fond při OSN u příležitosti výročí uvedl, že i když umírá o 30 procent méně dětí mladších pěti let a přes 80 procent dětí teď chodí do školy, miliónům z nich hrozí život v chudobě, v neúplné nebo žádné rodině a zneužívání. Na 24 000 dětí mladších pěti let denně zemře na nemoci, jimž se často dá předejít.

Úmluva o právech dítěte přijatá v roce 1989 zaručuje práva dětí na život, hru a vzdělání a jejich ochranu před zneužíváním. Ze všech dohod o lidských právech se těší ve světě nejširší podpoře - ratifikovalo ji 193 zemí. Jedinými výjimkami jsou Spojené státy a Somálsko.

Výkonná ředitelka UNICEF Ann Venemansaidová uvedla, že postoj USA je frustrující. Dodala, že prezident Barack Obama a velvyslankyně při OSN Susan Riceová daly najevo „silnou touhu USA k přijetí úmluvy nasměrovat“.

AI: Děti na Haiti žijí jako novodobí otrociOrganizace Amnesty International (AI) ve středu upozornila...

Celý článek: http://www.novinky.cz/zahranicni/184839-miliarda-deti-ve-svete-hladovi-a-nema-strechu-nad-hlavou.html.