Podle dostupných informací v 16:53 místního času (22:53 SEČ) zasáhlo nejchudší zemi západní polokoule Haiti zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice, s následnými otřesy o síle 5,9 a 5,5. Epicentrum se nacházelo 16 km jihozápadně od hlavního města Port-au-Prince, pouze 30 km hluboko, což pravděpodobně umocnilo škody.
Sbírka na pomoc postiženým zemětřesením a humanitární pomoc
sbírkový účet č. 35-1868350237/0100, VS 99999
DMS_HAITI na číslo 87 777


Zemětřesení podle AP trvalo více jak minutu a způsobilo kolaps budov, mezi jinými nemocnice v Petion Ville a částečně prezidentského paláce a vládních budov v centru hlavního města. Mnoho budov a domů, které byly postaveny v převážně kopcovitém terénu hlavního města, se zbortilo a trosky padaly dolů.

„ Lidé všude okolo křičí a zdi domů budov a soukromých domů se zřítily na ulice, takže blokují většinu dopravy,“ uvedl ředitel humanitární organizace World Vision na Haiti Frank Williams. „Jsme v šoku z toho, co jsme zažili.... lidé naříkají.... jsou velmi vyděšeni“

„Lidé jsou vystrašení. Je zde plno trpících a naříkajících lidí, kteří se snaží najít své blízké pod zřícenými budovami,“ říká Ian Rogers z Save The Children.

Podle poradce haitského prezidenta, který telefonicky hovořil s velvyslancem Haiti v USA Raymondem Alcidem Josephem, situace je devastující a plná chaosu.  Sám velvyslanec pak podle CNN požádal státy světa o pomoc.

Humanitární organizace stejně jako zahraniční vlády, především USA, se snaží získat co nejvíce informací a jsou připraveny humanitární pomoc poskytnout. Přímo na místě vedle řady humanitárních organizací působí i Catholic Relief Service (CRS), partnerská americká Charita, která se zapojila do pomoci obyvatelům Port-au-Prince.

Zemětřesení nepoškodilo vzletovou dráhu mezinárodního letiště, s největší pravděpodobností tak bude možné do země humanitární pomoc dopravit.

Arcidiecézní charita Olomouc, která mimo jiné i v hlavním městě poskytuje rozvojovou pomoc, se nemůže spojit se svými místními partnery z důvodů nefunkční telekomunikační sítě. Nemůže proto potvrdit, že všichni její spolupracovnící na Haiti jsou v pořádku. ACHO připravuje humanitární pomoc , forma a použití budou záviset na prvním průzkumu potřeb provedených humanitárními organizacemi na místě.

Převzato z http://www.acho.caritas.cz.