Apoštolský nuncius na Haiti, mons. Bernardito Auza, uvedl, že koordinace pomoci v tak složité a dramatické situaci je náročným a obtížným úkolem. V rozhovoru pro agenturu SIR mons. Auza přináší také dobré zprávy. Například o tom, že se podařilo zkontaktovat některé seminaristy, o nichž se věřilo, že zůstali pod troskami. Caritas, se všemi svými složkami, je pevným opěrným bodem pro distribuci pomoci, řekl nuncius s tím, že v příštích týdnech by se pomoc měla dostat k asi 200 tisícům osob.

Port-au-Princ. Víc než dva týdny od zemětřesení hlásí Haiti bilanci 170 tisíc mrtvých a 800 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou. Budoucnost země je odkázaná na plány rekonstrukce. Do zemědělství bude podle odhadů FAO potřeba investovat nejméně 700 miliónů dolarů. Rekonstrukci podle OSN potřebují více než tři čtvrtiny hlavního města. Prezident Haity, René Preval, oznámil úmysl hlavní město vybudovat v jiné části země, která není případným zemětřesením tak ohrožena. Co se týká nejbližší budoucnosti, v pondělí se počítá se znovu otevřením některých škol v oblasti postižené zemětřesením.

Mons. Bernardito Auza uvedl, že nehledě na kritiky, z nichž některé jsou podložené, jiné založené na neznalosti reálné situace na Haiti, je potřeba uznat obrovskou a cennou práci, kterou vykonává mezinárodní společenství. Podle nuncia je třeba v této fázi pomocných prací posílat spíš finanční než materiální pomoc. Existuje totiž riziko, že náklady na její dopravu se stanou vyšší než samotná pomoc. Pak také připomíná, že také katolická církev utrpěla materiální škody, a že bude třeba rekonstruovat katedrálu v Port-au-Prince, kostely, fary, semináře, školy a formační domy. Reprezentant Svatého stolce neskrývá své obavy, že by svět na Haiti mohl znovu zapomenout, až „zhasnou reflektory“. Mons. Auza přitom vyjádřil přesvědčení, že mezinárodní pomoc musí být dlouhodobá, protože „jedině strategie podobná Marshallovu plánu (na pomoc Evropě po II. světové válce) může vyprostit Haiti ze zaostalosti a zabránit, aby se stala zemí ještě chudší než byla před zemětřesením“.

Zdroj: http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=12365.


Potíže v organizaci humanitární pomoci

Port-au-Princ. Mezinárodní humanitární pomoc dosahuje ke stále rozsáhlejším zástupům lidí, kteří se ocitli v nouzi po katastrofálním zemětřesení na Haiti. Humanitární organizace se snaží různými způsoby zajistit, aby se potraviny dostaly ke hladovějícím a neskončily na černém trhu. Druhý sektor působnosti humanitární činnosti je očkování proti nakažlivým chorobám. Caritas Internationalis vynaložilo na pomoc Haiti více než 33 milionů dolarů a Catholic Relief Services (což je charita Spojených států) více jak 25 milionů dolarů. Z hlavního města Haiti informuje o aktuální situaci kanadský jezuita polského původu Artur Suski:

„Velmi mnoho lidí zůstává ve středu města, nestěhují se mimo město. Na ulicích je špína. Leží tu nemocní, ale také mrtví, kteří nejsou ani nijak zahalení. Lidé přebývají rovněž na ulicích. Američané a OSN chtějí obyvatelstvo evakuovat do stanových měst, kde o ně bude postaráno a kde dostanou najíst. V nemocnicích a na ulicích ordinují lékaři. Potraviny jsou také rozdávány přímo na ulicích, ale ne vždy je to dobře organizováno, protože ne vždycky se dostane na všechny.“

Telefonuje z Port-au-Princ pro vatikánský rozhlas jezuita Artur Suski.