PORT-AU-PRINCE / 08:02, 06. 04. 2010 V haitském hlavním městě Port-au-Prince se v pondělí po téměř třech měsících opět otevřely některé školy. Část ze škol ale stále zůstává uzavřená, protože nemá dostatek prostředků na opravu, informuje v úterý agentura Reuters.
Lednové zemětřesení zničilo nebo poškodilo na 4000 škol.  Poškozeno bylo i ministerstvo školství.

S podporou Dětského fondu OSN (UNICEF) se v pondělí podařilo otevřít alespoň některé školy a děti se tak po nedobrovolných prázdninách opět mohly vrátit k výuce.

Většina dětí ale v pondělí do školních tříd neusedla – výuka často probíhala v provizorních místnostech nebo ve stanech.

Představitelé UNICEF uvedli, že cílem organizace je v následujících dvou měsících do škol dostat více než 700 000 dětí. Zbytek by mohl školní docházku zahájit se začátkem příštího školního roku.

Haitský vzdělávací systém byl slabý ještě před zemětřesením, na poskytnutí alespoň základního vzdělání mu chyběly peníze. Mnoho zejména chudých dětí tak žádné vzdělání vůbec nezískalo. "Poptávka po vzdělání je na Haiti velmi vysoká, a to jak mezi dětmi, tak u jejich rodin," řekla zástupkyně UNICEF Francoise Gruloosová-Ackermansová.

Zemětřesení, které 12. ledna zasáhlo Haiti silou sedmi stupňů Richterovy škály, bylo nejsilnějším za posledních 200 let – zemřelo nejméně 222 570 lidí, některé odhady uvádí až 300 000 obětí. V zemi je bez střechy nad hlavou 1,3 milionu lidí.

Mezi oběti zemětřesení patří i nejméně 38 000 žáků a studentů a více než 1300 učitelů.

Autor: Ivan Orel

Převzato z: http://www.mediafax.cz/zahranici/3020160-Na-Haiti-se-poprve-od-zemetreseni-otevrely-skoly.