Americké jednotky v zemi pomáhaly s přísunem humanitární pomoci, s likvidací následků přírodní katastrofy, která si vyžádala přes 200.000 životů, a s udržováním bezpečnosti. Jejich roli převezmou jednotky OSN.
Americká armáda v úterý zhruba po 140 dnech po dohodě s tamní vládou zcela opouští Haiti, kam vyslala své vojáky krátce po ničivém lednovém zemětřesení. Americké jednotky v zemi pomáhaly s přísunem humanitární pomoci, s likvidací následků přírodní katastrofy, která si vyžádala přes 200.000 životů, a s udržováním bezpečnosti. Jejich roli nyní plně převezmou jednotky Organizace spojených národů a místní síly.

Podle mluvčího amerického ministra zahraničních věcí Philipa Crowleyho je stažení amerických vojáků dokladem toho, že se situace na Haiti stala udržitelnou. "Armáda hrála klíčovou krátkodobou roli, nyní ale nastal čas pro důraz na rozvoj, se kterým má zkušenosti civilní sektor," řekl mluvčí podle deníku The Wall Street Journal (WSJ).

V zemi po zemětřesení působilo až 22.000 příslušníků americké armády najednou. Nyní se stahuje posledních zhruba 500. Spojené státy se nicméně na pomoci Haiti budou nadále podílet prostřednictvím své agentury pro mezinárodní rozvoj, která koordinuje americkou pomoc a úsilí Organizace spojených národů a neziskových organizací.

Celý článek: http://zahranicni.ihned.cz/c1-44005360-americka-armada-po-zhruba-140-dnech-opousti-haiti.