Útočník americké reprezentace Jozy Altidore na světovém šampionátu touží po pronikavém úspěchu, aby udělal radost i Haiti - vlasti svých rodičů, kterou v lednu postihlo ničivé zemětřesení. Dvacetiletý talent nikdy netajil hrdost nad tím, kde má kořeny. A v době mistrovství prý jeho myšlenky míří do karibské země a jejích přeplněných táborů, v nichž přežívá až milion lidí bez domova.
"Jsou neuvěřitelně nezlomní. Po tom všem, co se jim stalo, zůstávají pořád těmi samými veselými lidmi, kteří se těší na každý den. Je pro mě čest být Haiťanem a reprezentovat je," prohlásil hrdě Altidore.

Synovi emigrantů z Haiti, kde si letos na začátku roku vyžádalo zemětřesení asi 300 tisíc obětí, neuniklo, že během šampionátu bylo v zemi instalováno několik velkoplošných obrazovek, na nichž místní lidé fotbalové bitvy sledují.

"Je to fotbalem poblázněná země. Fotbal je tam sportem číslo jedna, nic se mu nepřibližuje," popisoval útočník anglického Hullu, který minulou sobotu v zahajovacím utkání USA právě proti Albionu odehrál 85 minut a přispěl tak k remíze 1:1.

Altidore nesměruje k Haiti jen povzbudivá slova, sám se prý snaží všemožně pomáhat i činy. "Zkoušíme tam dělat hodně věcí. Spousta lidí tam zůstává v těžkých podmínkách, je tam spousta sirotků, kteří spí sami na ulicích. Děláme, co můžeme," řekl Altidore, jejž lednová zpráva o zemětřesení hluboce zasáhla.

"Bylo to depresivní, fotbal v mém myšlení nebyl číslem jedna. Hrál jsem v nejlepší lize světa o záchranu, přitom všichni hráči by spíš byli potřební tam (na Haiti). Bylo to těžké období a jsem šťastný, že jsem se přes to už dostal," dodal Altidore.

Kdyby se mu v následujících zápasech se Slovinskem a Alžírskem podařilo na mistrovství poprvé v kariéře skórovat, není asi pochyb o tom, komu by branky věnoval.