Port-au-Prince/Santo Domingo - Haitský prezident René Préval vyzval obyvatelstvo k ukončení násilností proti vojákům a agenturám OSN. Ty vypukly kvůli epidemii cholery na Haiti a Spojené národy kvůli nim pozastavily dodávky lékařské pomoci.
První případ onemocnění cholerou byl ohlášen i v sousední Dominikánské republice, nakaženým je Haiťan, který do země nedávno přicestoval. Ve středu to uvedla agentura AP.

Podle nejnovější bilance už na Haiti zemřelo na choleru 1034 lidí. Mezinárodní organizace už dříve varovaly, že by se nemocí nakonec mohlo nakazit až 200.000 obyvatel státu, v němž žije 8,9 milionu osob. Epidemie je další těžkou zkouškou pro stát, který se vzpamatovává z lednového ničivého zemětřesení a dalších pohrom včetně nedávného hurikánu.

Původ epidemie není znám

Někteří ze zavlečení choroby obviňují nepálské příslušníky stabilizační mise OSN. Vyšetření všech nepálských příslušníků sil OSN na choleru však bylo negativní.

Haiťané však přesto začali útočit na vojáky mírových sil OSN. Terčem násilností jsou i mezinárodní organizace na Haiti. Vyrabován a vypálen byl například sklad Světového programu OSN pro výživu.

OSN kvůli násilnostem pozastavila dodávky lékařské pomoci do země. Na Haiti tak prozatím nezamíří letadla s třemi tunami mýdla a se zdravotnickým materiálem. Světová zdravotnická organizace (WHO) zase zastavila kvůli násilnostem výcvik zdravotnického personálu a humanitární organizace Oxfam přerušila své projekty na čištění vody.

Omezení nepomohlo

Cholera se objevila i v Dominikánské republice, která spolu s Haiti leží na karibském ostrově Hispaniola. Vláda s Santo Domingu tak neuspěla, když se snažila zabránit šíření nákazy zavedením různých omezení na volný pohyb osob a zboží mezi oběma státy. Stejně jako u Haiti se jedná o historicky první případ, kdy zde byla tato pro region netypická nemoc zaznamenána.

Zárodky cholery se šíří především potravinami a znečištěnými vodními zdroji. V případě epidemie se ale nemoc může rychle roznášet na rukou lidí nebo na jejich obuvi.

Po krátké inkubační době se u nakaženého objeví průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti. Během čtyř hodin může nemocný ztratit až deset procent své váhy. Pokud je však zajištěna včasná lékařská péče, je cholera poměrně snadno léčitelná.

Zdroj: http://www.denik.cz/ze_sveta/osn-kvuli-nasili-utlumila-pomoc-haiti20101117.html