Port-au-Prince - Nepokoje kvůli šíření cholery sužují haitskou metropoli. Střety s policií si vyžádaly už dva mrtvé. Haiťané totiž napadají mírové jednotky a viní je z toho, že infekci na ostrov zavlekly. Stovky mladíků staví v ulicích barikády, pálí pneumatiky a útočí na vozidla OSN. Cholera se už rozšířila do deseti částí země a vyžádala si přes 1100 obětí.
Informace, že do země zavlekly choleru nepálské jednotky OSN, rozpoutala na předměstích haitské metropole nepokoje. OSN informaci popírá, lékaři navíc varují, že dokud nebude v ulicích bezpečno, nemůžeme s cholerou účinně bojovat.

"Chodí sem lidé v žalostném stavu, naprosto dehydrovaní. Když se o ně postaráme, můžou se po dvou třech dnech vrátit zpátky domů,“ říká lékařka Isabel Jeansonová. Jenže většina Haiťanů kvůli bitkám v ulicích k lékařům vůbec nedorazí. Výtržníci staví barikády, zapalují pneumatiky a napadají jakékoliv vozidlo mírových sborů v dohledu.

"Dorazili jsme sem před dvěma týdny. Tehdy za námi chodilo denně kolem dvaceti nakažených lidí. Pak ale jejich počet prudce narostl až na 200 nakažených za den. Jenže kvůli násilnostem se k nám teď bojí chodit. Buď umírají doma, nebo sem dorazí až ve velmi špatném stavu,“ říká lékařka Ester Sterková.

Mírové sbory viní z násilností zločinecké gangy, které se snaží zastrašovat obyvatele před prezidentskými a parlamentními volbami. Situace v zemi je i nadále kritická. Po lednovém zemětřesení, které zabilo kolem čtvrt milionu lidí, musel další milion Haiťanů opustit své domovy a často žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách, které šíření cholery jen podporují.
 

Zdroj: http://www.ct24.cz/svet/107655-na-haiti-se-kvuli-cholere-bouri-lide/