Přerov – Propagační letáky rozdávali v pondělí na náměstí T. G. Masaryka kolemjdoucím pracovníci humanitárního projektu Praga – Haiti, jehož prostřednictvím můžou Přerované přispívat na dobrou věc. Smyslem projektu je vystavět na severozápadě ostrova v těch nejvíce potřebných lokalitách několik desítek studní a pomoci tak lidem, kteří musejí urazit na cestě za vodou několik kilometrů.


„Sbírka se koná na různých místech v republice, probíhala v Uherském Hradišti, Kyjově, Hodoníně, Brně či Olomouci,“ přiblížil její koordinátor Stanislav Jurčík. Podle něj se humanitární projekt představí celý tento týden Přerovanům a od příštího týdne se pak přesune do Lipníku nad Bečvou.

Pracovníci projektu dopravili na ostrov Haiti nákladní auto Praga V3S a vrtnou soupravu. „Během jara se nám podařilo kompletně vybudovat sedm studní a udělat ještě několik dalších vrtů s pitnou vodou,“ zmínil. Místní lidé jsou z toho nadšeni – většina z nich má totiž poprvé v životě zdroj pitné vody v místě bydliště.

Češi učí zdejší obyvatele budovat studny, práce je ale kvůli nepřístupném terénu velmi náročná. Další těžkostí jsou extrémní klimatické podmínky tropického ostrova, improvizované stravování a hygiena. Vybrané peníze se využijí na financování další vrtařské mis. Průměrná cena nákladů na zbudování jedné studny se totiž pohybuje kolem 130 tisíc korun.

Autor zprávy: Petra Poláková-Uvírová

ZveřejnilPřerovský deník 3.10.2011