V posledních dnech vrtali naši muži v Mare Rouge, což je vesnice v nadmořské výšce 665 m.n.m. Působí v ní italští misionáři, kteří s vesničany pěstují kávu, kterou exportují do Itálie, kde se z ní vyrábí káva známé značky Pascucci. Bohužel obyvatelé Mare Rouge musí denně docházet pro vodu 2,5 hodiny k nejbližšímu prameni. Jejich situaci se pokoušeli naši muži změnit – bohužel prozatím neúspěšně. Více informací poslal z oblasti vedoucí naší vrtařské mise Tony Peciar:


Obtížné a zdlouhavé vrtání

První den vrtání jsme se dostali do hloubky 52 metrů. Vrtání bylo velmi zdlouhavé a obtížné. Spotřebovali jsme u něj hodně nafty, pro kterou jsme museli dojíždět do blízkého městečka. Ačkoliv je vzdálené pouze 25 kilometrů, cesta tam a zpět trvala 2 hodiny jízdy autem. Odpoledne, když jsme vrtali ve větších hloubkách, se nám vrt několikrát sesypal. Kromě štěrku jsme ve vrtu narazili také na jemný písek, který blokoval vrtací tyče.

Druhý den jsme se dostali až do hloubky 52 metrů – bez náznaku vody. Rozhodli jsme se, že nebudeme pokračovat dále, protože vrtání bylo velmi riskantní – reálně hrozilo zablokování tyči, které bychom již nevytáhli ven. Zkusili jsme vrtat ještě na druhém, asi kilometr vzdáleném, místě. Bohužel jsme již po 7 metrech narazili na velkou vzduchovou kapsu, kterou plnil štěrk, jenž postupně blokoval tyče, a tak jsme pro tentokrát museli Mare Rouge neúspěšně opustit.

Obyvatelé nám dávali najevo velkou přízeň a úctu

Všichni jsme byli z výsledku hodně zničení... Zejména kvůli cca 1500 obyvatelům, kteří netrpělivě čekali, zda se voda navrtat povede. Bylo vidět, že si nás hodně cení. Vařili nám oběd – brambory, červenou řepu, fazole, banány… Nejlepší jídlo, jaké umí ze svých vypěstovaných plodin uvařit. Ačkoliv jsme dělali vše, co jsme dokázali, bohužel jsme jim nemohli poskytnout to, co v této chvíli potřebují nejvíc – vodu! Zjišťujeme, že v této oblasti (myšleno okolí Mare Rouge), kde je vulkanické podloží, se s naší technologií vrtá velice obtížně.

Nyní se chystáme do Ti Riviere, což je velmi suchá oblast, kde se voda nachází ve velké hloubce. A věříme, že se nám snad už podaří přetrhnout šňůru neúspěšných vrtů...