V neděli 5. května jsme ukončili v pořadí pátou vrtařskou misi na Haiti. Na ostrově se od začátku mise - 9. února 2013 -vystřídalo celkem 5 mužů: Celou dobu strávili na Haiti Miroslav Farkas a Patrik Kutaj, polovinu mise pak odpracovali Tony Peciar, Marián Hrabec a Jan Komínek. Během takřka čtvrt roku se našim mužům podařilo vyvrtat 4 studny. Kromě toho se jim podařilo vyjednat další důležité záležitosti, o nichž nám více řekl šéf vrtařské mise Jan Komínek.


Ukončený projekt mise OSN MINUSTAH
 
Mezi jeden z úspěchů je navázání kontaktu s několika zahraničními neziskovými organizacemi (NGO´s). Asi nejvíce nadějná vypadá spolupráce s americkou organizací Hope for Haiti, která na jihu země v okolí města Les Cayes spravuje síť zdravotnických zařízení pro děti a která o vybudování studní projevila zájem. Povedlo se také zdárně uzavřít projekt, který jsme realizovali pod vlajkou mírové mise OSN MINUSTAH. V budoucích měsících budeme zřejmě MINUSTAH žádat o nový grant na vybudování studní v teritoriu Nord-Quest. Také se nám podařilo vyjasnit lépe  vztahy s naším haitským partnerem – diecézní charitou v Port-de-Paix, k čemuž pomohl navázání velmi přátelského kontaktu s biskupem tento diecéze mons. Paulem.
 
„Jinak u vrtání to bylo celkem normální. Dobré bylo, že kluci (vrtaři) zapojili znovu dva dělníky, které jsme tam měli. Povedlo se jim naučit je hodně nových věcí, takže už nebylo potřeba všechno tolik řešit. Místní dělníci naložili kompletně Pragovku, nebo komunikovali s místními lidmi, což bylo velmi užitečné,“ řekl Jan Komínek.
 
Budou příští mise vrtat i mimo region Nord-Quest?
 
Kromě úspěchů jsme zažili také několik komplikací, z čehož jedna z nich byl problém s hydromotorem. Do příštích měsíců pak čeká realizační tým naplánování podzimní mise na Haiti. Nejen sehnání prostředků, financí a kvalitních pracovníků, ale také rozhodnutí o tom, s kým budeme na Haiti spolupracovat a kde budeme vrtat, neboť vrtání mimo region NOrd-Quest si žádá samozřejmě komplikovanější práci z hlediska logistiky i zázemí budoucích misí.
 
To vše ale ukáží až následující týdny. Nyní nás čeká chvíle oddechu, kterou realizační tým Praga-Haiti vyplní z velké části spoluúčastí na Multikulturním týdnu v Pardubicích, o němž vám přineseme více informací v nejbližších dnech.