Přinášíme vám souhrn všeho podstatného, co se v rámci projektu Praga-Haiti událo během měsíce listopadu a také souhrn důležitých informací o uplynulém dění na ostrově.
Cholera

Ještě před začátkem měsíce listopadu se ve střední části Haiti objevily první případy akutního průjmového onemocnění, které si vyžádalo i několik lidských obětí. Laboratorní testy poté potvrdily, že se jedná o nákazu cholery, která, pokud je neléčená, může končit smrtí. Zkraje měsíce se vláda i humanitární organizace působící na Haiti snažili zabránit šíření této nemoci, avšak nedostatek vakcín a naprosto neodpovídající hygiena měla za následek postupné rozšíření této nemoci v průběhu měsíce. 

Vyzvednutí prvního kontejneru

V rámci naší mise Voda pro Haiti jsme však hned na počátku listopadu zaznamenali velmi cenné úspěchy. Pracovníkům naší mise na Haiti se podařilo splnit všechny složité, někdy až nesmyslné podmínky místních úředníků a do našich rukou se dostal náš první kontejner s nákladem z přístavu v Port-au-Prince. Kontejner byl sice trochu poškozený, nicméně materiál byl v pořádku. Byl převezen do Port-de-Paix, kde jsme ho uskladnili v areálu místní charity, s kterou jsme navázali úspěšnou spolupráci, (Celá zpráva o převzetí kontejneru  )

Benefiční výstava Krása stvoření

Náš projekt v prvním listopadovém týdnu vyhrál hlasovací soutěž občanského sdružení signály.cz o nejoblíbenější dobročinný projekt mezi uživateli tohoto křesťanského komunitního serveru. Jako vítězi nám byl přislíben celkový výtěžek z benefiční výstavy fotografií s názvem Krása stvoření. Do něho spadá i výnos z aukce vystavovaných fotografií, která probíhá paralelně s výstavou, od 8. listopadu do 6. prosince v Brně v galerii Studentského centra.

Hurikán Thomas

Po prvních úspěších však přišly problémy. Nejprve přes Haiti přešel s obavami očekávaný hurikán Thomas, který usmrtil sedm lidí a způsobil bleskové záplavy v jižní části země. Naštěstí vláda i lidé o něm dopředu věděli a jeho účinky nakonec nebyly tak katastrofické, jak předem varovala některá média. 

Náročná vyjednávání

Náročnější situace však nastávala ve vyjednávání s haitskými úřady. Členové naší mise postupně naráželi na velikou neochotu místních úředníků ve vyjednávání o proclení dalších kontejnerů s našimi auty. Několik pokusů získat nutné podpisy z Ministerstva financí skončilo neúspěšně a výmluvy haitských úředníků byly stále méně věrohodnější. (Reportáž o vyjednávání s haitskými úřady  )

Jiří Kučera splnil úspěšně svoji misi

Dne 9. listopadu předal Jiří Kučera velení mise Jindřichu Stehlíkovi a o den později pak přistál na letišti v Praze. I přes mnoho neočekávaných překážek se mu podařilo během jeho působení na Haiti navázat velmi důležité kontakty s místní charitou a humanitárními organizacemi, které na Haiti působí. Úspěšně vyjednal proclení našeho prvního kontejneru a také zajistil převoz materiálu do naší nové základny v Port-de-Paix. (Tisková zpráva o příletu Jiřího Kučery do Prahy, rozhovor s Jiřím Kučerou o jeho působení na Haiti )

Cholera postupuje

Postupem listopadu se pak na Haiti stále více rozmáhala epidemie cholery. Mohla za to především neinformovanost lidí, špatné hygienické podmínky i malá kapacita zdravotnických zařízení, protože moderní medicína dokáže choleru poměrně úspěšně léčit. V polovině měsíce se nákaza dostala i do hlavního města Port-au-Prince. Do konce měsíce si cholera vyžádala přes 1 800 obětí, 36 000 Haiťanů bylo hospitalizováno a zhruba 80 000 lidí se touto nemocí nakazilo. (Článek o epidemii cholery  )

Volby

I přes kritický stav země se na konci měsíce na Haiti konaly důležité volby. Kromě části parlamentu lidé mohli zvolit na dalších pět let nového prezidenta. Volby se konaly v neděli 28. listopadu a provázely je pochybnosti a nepokoje. Ačkoliv Ústřední volební komise tvrdila, že proběhly v pořádku, nezávislá média hovořila o podvodech, falšování volebních lístků, bránění lidem ve volení. Během volebního dne po celé zemi docházelo k nepokojům, demonstracím a místy i přestřelkám. Dvanáct opozičních kandidátů také vydalo prohlášení, ve kterém požadují, aby dle jejich názoru zfalšované volby byly prohlášeny za neplatné. Výsledky voleb mají být známy až na začátku prosince, nicméně odborníci očekávají, že ať volby dopadnou jakkoliv, situace v zemi bude nadále velmi vyhrocená. (Článek o průběhu voleb na Haiti) 

Auta jsou v pořádku

V těchto nesmírně složitých podmínkách se členové naší mise přesto snažili udělat maximum a vyjednat proclení našich aut z přístavu. Provizorní podmínky a velká neochota se dlouho zdály být nepřekonatelnými překážkami. Nicméně 1. prosince se podařilo shromáždit téměř všechny potřebné dokumenty a potvrzení a celníci povolili alespoň vstup do přístaviště. Členové mise se přesvědčili, že auta jsou v pořádku a to je snad i dobré znamení do naší práce pro příští měsíc.