Po téměř půlroční náročné práci všech členů našeho týmu se 1. února odpoledne haitského času podařilo Filipovi Hlásnému úspěšně dokončit jednání s celní správou a vyjet s našimi auty z přístavu Port-au-Prince.
Proclení našich automobilů trvalo půl roku

Od začátku srpna, kdy připlula loď s našimi kontejnery do přístavu v Port-au-Prince uplynulo přesně šest měsíců. Na procesu proclení našich kontejnerů pracovali nejprve naši místní spolupracovníci, 29. září 2010 pak na Haiti přiletěl Jiří Kučera, velitel mise Voda pro Haiti. Od poloviny října mu ve vyjednávání s úřady pomáhali další tři naši vrtaři. Dva ze tří našich kontejnerů, ve kterých byla převážně vrtací technika, se jim povedlo během listopadu úspěšně získat do našich rukou, kontejner s nákladním automobilem Praga V3S a terénním vozem Santana však stále zůstával zavřený v celním prostoru. Přestože v předvánočním týdnu získali členové naší mise na Haiti všechna potřebná povolení k proclení našich automobilů, v lednu měli místní úředníci další požadavky a  problémy. Nakonec se i díky obětavé pomoci mnoha našich přátel na Haiti podařilo dojednat veškeré dokumenty a dne 1. února 2011 vyjet s oběma automobily z přístavu. 

Co nyní...?

V nejbližších dnech bude potřeba získat nové poznávací značky na obě auta, abychom s nimi mohli vyrazit na sever Haiti. V jednání je ještě povolení pro vrtání studní od místní firmy DINEPA. Vyřídit tyto dokumenty bude při aktuální situaci na Haiti trvat ještě nějaký čas, přesto je včerejší úspěch pro nás radostí a příslibem, že již brzy budeme moci na Haiti skutečně pomáhat konkrétním lidem.

S tímto cílem odletí na Haiti v pátek 4. února další dva naši vrtaři - Vlastimil Petrůj (vrtmistr - mise na podzim 2010) a Amoussou Alexandre Lemonfa (tlumočník a technik, na podzim 2010 na Haiti s Hand for Help). Ti se připojí k Filipovi Hlásnému a společně pak odjedou na severozápad ostrova, kde by mohli během února již skutečně vybudovat první studny.

Další aktuální zprávy o projektu Praga-Haiti i informace o další práci našich vrtařů budou zveřeněny v nejbližších dnech na našem webu! 

Prosba o vaši pomoc

Chceme vás také požádat o pomoc s financováním našeho díla. Je možné přispět mnoha způsoby, které jsou popsány zde na našich stránkách . Peníze takto poslané nepůjdou do kapsy arogantních haitských úředníků nebo místní vlády, ale pomohou nejchudším lidem na tomto ostrově, aby měli přístup alespoň k pitné vodě. Tito lidé naši pomoc skutečně potřebují a jsou za ní také velmi vděční! Zároveň chceme poděkovat všem, kteří náš projekt jakýmkoliv způsobem podporují.