Přinášíme ještě jedno malé ohlédnutí za misí Voda pro Haiti, která se uskutečnila v posledním čtvrtletí loňského roku. Je to krátká vzpomínka na Haiti od Jaromíra Dolanského z organizace Hand for Help, s kterou na Haiti úzce spolupracujeme.
Slíbil jsem svému kolegovi a kamarádovi, Jindrovi Stehlíkovi z projektu Praga-Haiti, že zveřejním tuto historku.

Kolegové z tohoto projektu zde zažívali skutečné martyrium při vyjednávání o propuštění materiálu k realizaci jejich záměru – zajistit pomocí vrtné soupravy pitnou vodu pro několik desítek vesnic na severu země. Bohužel, šest měsíců se jim nepodařilo přimět haitské úředníky k práci a tak, pokud to bezpečnostní situace dovolila, jezdili každý den z Jacmelu do Port-au-Prince a snažili se o nemožné. Kolika lidem mohlo včasné zahájení tohoto skvělého projektu ulehčit jejich život, možná jej i zachránit, si netroufám odhadnout. Kolegové pro to dělali vše, úředníci dělali snad vše pro to, aby se tato pomoc rozběhla co nejpozději.

Jednoho večera, v době, kdy cholera začínala svoji smrtonosnou pouť po této těžce zkoušené zemi, jsme seděli u stolu a plánovali příští dny při realizaci obou projektů, tedy Praga-Haiti a organizace Hand for Help Europe. Jindra při poradě, nevím už v jakém kontextu, pronesl kreolskou větu „PA PASE LA CHOLERA“ ("Nechoď sem, cholero"). Nejprve jsme se na něho tázavě podívali a pak jsme usoudili, že je to vlastně hezké „bojové heslo“ – PA PASE LA CHOLERA.

V jednom z pravidelných mailů, které píši do ČR, jsem se o této větě zmínil. Nečekal jsem, že vedení HfH jej použije jako heslo pro rozšíření projektu, ale stalo se. Nové logo, které je s tímto rozšířením spojeno obsahuje právě tato čtyři slova. To však není vše. Naši haitští spolupracovníci jej samozřejmě zachytili a začali jej používat. A nejen oni.

Během několika dnů se začalo ozývat z utečeneckého tábora, začali je používat i vyvolávači – informátoři, kteří denně s megafonem obchází tábor i staveniště, na kterém vyrůstá druhá část stanů s podezdívkami pro další dva tisíce lidí bez domova, a kteří lidem vysvětlují,  jak se naučit základní hygieně a jak se chovat při podezření na onemocnění touto chorobou. PA PASE LA CHOLERA se ozývá celým městečkem Jacmel…

14. února 2010 uvedla BBC, že na epidemii cholery zemřelo od loňského října již 3600 haiťanů.