V sobotu 22. února se ve Vatikánu uskutečnilo slavnostní jmenování 19 nových kardinálů. Mezi osobnostmi, které papež František do sboru svých nejbližších spolupracovníků (a budoucích volitelů hlavy Katolické církve) jmenoval, je také Haiťan – monsignore Chibly Langlois. Jedná se o historicky prvního rodilého Haiťana, který se stal kardinálem.
Mons. Langlois je zároveň nejmladší z nově jmenovaných kardinálů. Tento pětapadesátiletý biskup působí ve městě Les Cayes na jihu Haiti, kde je znám nejen jako neúnavný pracovník, ale také jako velký zastánce chudých lidí a jako člověk, který nikdy nezapomněl na vlastní dětství prožité v chudobě.
Dětství strávené v chudé haitské vesnici
Nový haitský kardinál se narodil v malé vesnici na jihovýchodě Haiti. Vyrůstal ve velmi chudých poměrech a právě osobní zkušenost s chudobou hodně ovlivňuje jeho současnou činnost. Mons. Langlois byl vysvěcen na kněze v roce 1991 a následně byl poslán na další studia teologie do Říma. Biskupem ho ustanovil papež Jan Pavel II. v roce 2004 a od roku 2011 je předsedou biskupské konference na Haiti.
Podle jednoho z kněží diecéze v Les Cayes P. Francoise je biskup Langlois znám svojí velmi obětavou pomocí všem obětem zemětřesení z ledna roku 2010. Právě pro svoji snahu zmírňovat následky ničivé přírodní katastrofy, stejně jako odstraňovat chudobu obecně, je mezi lidmi velmi oblíbený. „Je jasně vidět, že rozumí problémům chudých lidí a chce jim pomoci,“ řekl P. Francoise.
Nový směr pro církev na Haiti
Podle mluvčího haitské biskupské konference Hanse Alexandra je jednou z hlavních priorit biskupa Langloise vytvoření lepších podmínek pro studium pro mladé Haiťany. Usiluje také o to, aby katolická církev na Haiti kladla důraz na vzdělávání i těch nejchudších dětí. Podle P. Alexandra je jmenování mons. Langloise kardinálem definitivní tečkou za propojením vlády a katolické církve, ke které se hlásí cca 75% Haiťanů. V minulosti byli představitelé katolické církve silně kritizování z přímé podpory režimů, jejichž politika se neslučovala s demokratickými zásadami.
„Pryč jsou časy biskupů spojených s diktátorem Duvalierem. Pryč jsou časy kněží prosazující liberální teologii, mezi nimiž byl i bývalý prezident Jean-Bertrand Arisitide,“ řekl P. Alexandr, Podle něj se kardinál Langloise stane hlavou mladé církve, která hledá nový směr.
Zdroj: