Studny zprovozněné pracovníky Praga-Haiti využívá přibližně třicet tisíc haitských obyvatel. Hovořili jsme s nimi na kontrolách zdrojů pitné vody.

deti haitiAlan, 30 let, žena v domácnosti, studna Ivuše v osadě Clenette:
Dobrá voda je základ života. Vaše studna nám dává dobrou vodu. Chodí sem i lidé, kteří mají jinde vodu blíž, ale raději si dojdou až k nám. Mají jistotu, že je z ní nebude bolet břicho. Jejich návštěvy nám nevadí. Takhle studna má silný pramen, což je moc dobře. Podívejte se na nádrž na dešťovou vodu - je už několik měsíců prázdná.

Jacqueline, 51 let, žena v domácnosti, studna Třetí den ve vesnici Sou-pont:
Studna tu nefungovala sedm měsíců. Chodili jsme do potoka, skoro tři hodiny tam a zpět, podle toho, kolik jsem nabrala vody. Ale někdy i tam bylo sucho, takže jsme chodili ještě dál. Voda z naší studny je dobrá na pití i na vaření. I můj manžel teď pomáhal s opravami, sundával staré čerpadlo.

Nancy, 37 let, žena v domácnosti, studna Třetí den ve vesnici Sou-pont:
Baví mě chodit ke studni. Povídám si tady s kamarádkami. Povídaly jsme si i cestou k potoku, ale z nošení vody bolí záda. Už dva roky máme nádrž na dešťovou vodu, ale ta je jen na praní a na mytí. Ke studni chodím třeba třikrát denně.

Anita, 14 let, školačka, studna František v osadě Soices Moual:
Já chodím pro vodu každý den, i moje sestry. Ale nejvíc vody přinese maminka. Ta chodí dvakrát denně a má jeden barel na hlavě, jeden v ruce a ještě si nosí malou flašku. Máme to kousek. Ani nevím, odkud jsme dřív vodu měli.

Wilnick, 35 let, mototaxikář, studna Martina ve městě Bombardopolis:
Já jsem si přijel pro vodu na pití. Stačí mi půl galonu. Mám to kousek a při cestě na motorce se vždycky někde napiju. Vozím si na motorce i vodu užitkovou, ta se nesmí brát ze studny. Známá si díky této studni otevřela restauraci.

Autor: Tým Praga-Haiti