středa, 04 prosinec 2019 11:22

31. Růženka

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Studna se nachází v areálu základní školy ve čtvrti La Tendrie města Port-de-Paix, které je hlavním městem severozápadního departmentu. Školu navštěvuje 200 dětí a vznikla v místě zrušených jatek. Na pozemku se zachovala původní vodárenská věž. Zdrojem vody byla pravděpodobně vrtaná studna, ale nelze to s určitostí říci. V současné době zásobování vodou zajišťuje pojízdná cisterna.

Lokalita se nachází na úrovni mořské hladiny. Studna je tedy mělká a dosahuje hloubky 5 m. Pod vrstvou nepropustných jílů se nachází zvodnělé štěrkopísky. Vrtání bylo koplikované. Vrt byl propažen v celé hloubce ocelovou trubkou kvůli sesýpání horniny. Navíc docházelo k velkému tření mezi vnitřními stěnami trubky a vrtnou kolonou, způsobenému vynášením štěrku. Bohužel, nepodařilo se nám změřit salinitu. Je možné, že voda je mírně slaná a bude třeba několikadenního odčerpávání, aby byl jistý výsledek. I pokud by studna obsahovala mírnou příměs soli, bude mít velký význam jako zdroj užitkové vody pro provoz školy.

V současné době je vrt vystrojen PVC trubkou a byla provedena betonáž báze ruční pumpy India. Instalace studny, její čištění a testování budou provedeny během další mise Praga-Haiti.

 

Další informace

  • Lokalita: La Tendrie (Port-de-Paix)
  • GPS: lat: 19.94174, lng: -72.85165
  • Stav: vystrojení vrtu a betonáž 5. 6. 2019
  • Hloubka vrtu: 5,5 m
Číst 423 krát Naposledy změněno čtvrtek, 05 prosinec 2019 23:39
Ivo

Galerie Obrázků

Více z této kategorie: « 30. Prašivá 32. Jitka »