Dobrý den, otče generále, Využívám zbytku baterie na svém notebooku, abych vám napsal tuto zprávu. Jistě už víte o tom, že v úterý 12. ledna 2010 v 16,53 hod. postihlo Haiti ničivé zemětřesení (o síle 7,3 Richterovy stupnice) a prakticky zničilo město Port-au-Prince.
Port-au-Prince, 14. leden 2010


R.P. Wilhelm Steckling, omi
Generální superior
Rome


Většina velkých staveb se zřítila.

Provinční dům je vážně poškozen a nově přistavěná část se zřítila.

I scholastikát se zhroutil. Dva formátoři (P. Muscadin a Almonor) stejně jako dva scholastici, kteří tam právě byli (Ronel a Johnny), a také P. Jean-Francois Printemps, který se tam jen stavěl, jsou živi a zdrávi.

Ostatní scholastici byli na přednášce jedné brazilské lékařky ve studijním centru pro řeholníky. Středisko se zřítilo a přednášející zemřela, stejně tak i jeden oblátský scholastik, Weedy Alexis, jeden scholastik z kongregace spiritánů (Misionáři Svatého Ducha – pozn.) Stéphane Dougé. Až doposud je pod rozvalinami uvězněn i celý minibus patřící scholastikům monfortánům (kongregace Ludvíka Maria Grignion z Monfortu) se 14 cestujícími, z nichž 9 je monfortánů. Prozatím nejde dělat vůbec nic, aby se odtamtud dostali. Je mezi nimi jeden žijící, protože se odtamtud ozývá jeho hlas, mluví se na něj, ale to je všechno, co lze dělat.
Je to katastrofa, obrovské zoufalství tady na Haiti. Od úterního večera musí všichni obyvatelé Port-au-Prince a samozřejmě i my spát pod širým nebem, jelikož se občas opakují další otřesy. Máme strach a děláme všechno, co se dá, abychom se zabezpečili.

Nefungují žádné sdělovací ani informační prostředky. Jen se štěstím lze telefonovat. Mně se ještě nepodařilo spojit se se spolubratry z provincie. V provinčním domě není voda, ani elektřina a už nejde ani internet. Myslím, že podobná situace bude i jinde v Port-au-Prince.

Včera jsem spolu s o. Loubeauem musel obejít město, abychom se vůbec dostali do scholastikátu. Všude je slyšet nářek, pláč, vzlykání. Ulice jsou posety mrtvolami.

Zřítily se také arcibiskupský palác v Port-au-Prince, „Národní palác“, katedrála, kostel Nejsvětějšího Srdce, Velký teologický seminář v Turgeau, Velký filozofický seminář v Cazeau, episkopální kostel Nejsvětější Trojice a mnohé další kostely, katolické a protestantské školy.

Až včera ráno se podařilo vyprostit tělo Mgr. Josepha Serge Miota, arcibiskupa z Port-au-Prince. Generální vikář je stále pod troskami: už ale není slyšet jeho hlas. Jeden profesor z Velkého semináře v Turgeau a tři seminaristé zůstali uvězněni uvnitř semináře. Už je není slyšet.

Do této chvíle se ví o 8 zemřelých seminaristech z Cazeau. (Ale obláti mezi nimi nejsou).

První pomoc přišla včera ráno ze Spojených států, Francie, Dominikánské republiky. Ale ještě nelze nic moc dělat, protože se ještě opakují otřesy. Předpokládá se, že by mohly skončit v pátek večer.

Zemřelý oblátský scholastik musel být spolu se scholastikem spiritánem pohřben už včera odpoledne na pozemku spiritánů (jejich kostel i dům byly také zničeny), protože nefungují žádné márnice. Nemáme ještě k dispozici žádnou pomoc. Dnes ráno v 8 hodin budeme slavit spolu se spiritány pohřební obřady.

Umíte si představit, otče generále, že škody jsou obrovské. Nepodařilo se je ještě odhadnout, i když předseda vlády mluvil asi o 100 000 mrtvých. Ale bude to ještě horší, protože jsou také zranění, nezvěstní a také materiální škody. Mnoho kněží, bratří a řeholnic je nezvěstných.

To je tedy, otče generále, pokus o popsání toho, co právě prožíváme. Jelikož musím psát rychle, abych nevybil celou baterii, je jasné, že nemohu popsat všechny události a ani dodržovat určitou formu.

Děkuji za vaše pochopení a solidaritu.

Víme, že na nás myslíte a že nás svou modlitbou povznášíte k Nejsvětějšímu Srdci Pána Ježíše a Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, naší Matky Pomocnice.


P. Gauner Point, OMI