(4. května 2010) LIBEREC: Během několika dní začnou stavět na zemětřesením poničeném Haiti polní nemocnici. Teď celý jedenáctičlenný tým liberecké humanitární organizace Hand for Help čeká v přístavu Port au Prince na vylodění kontejnerů se všemi díly a zdravotnickým materiálem. Šéf týmu Jaromír Dolanský říká, že pomoc bude v¨místě potřeba i řadu měsíců po zemětřesení.
Kdy začnete se stavbou nemocnice?

S přípravou jsme už začali, například v neděli jsme byli ověřit pozemek a místní situaci v Jacmelu. Jednali jsme s místním, dalo by se říci hejtmanem a primátorem města.

Hrozí průtahy s převzetím nemocničního materiálu jako před lety v Pákistánu?

Doufáme, že Pákistán se nebude opakovat. Všechna jednání jsou již uzavřena a nyní v podstatě čekáme na vydání kontejnerů, měli bychom je mít na začátku týdne. Velmi nám pomohla organizace Partners in Head, která zde pracuje dlouhodobě a především čeští a slovenští občané, kteří tu také léta pracují a žijí. Bez jejich pomoci by bylo vše složitější.

Jak vypadají následky zemětřesení?

Jsou vidět na každém kroku. Na druhou stranu - například v Port au Prince i v Jacmelu lze nakoupit v podstatě vše. Otázkou je, zda na to lidé, postižení katastrofou, mají. Horší je to se zdravotnickými zařízeními - jejich velkou většinu zničilo zemětřesení a provizorní zařízení běžnou praxi nestíhají.

Celý článek: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=103&r=mfseverocech&idc=1379137.