(PORT-AU-PRINCE / 06:16, 13. 09. 2010) Ulice haitské metropole Port-au-Prince osm měsíců po ničivém zemětřesení pokrývají trosky, které se i přes zahraniční pomoc daří odklízet jen velmi pomalu. Jak informuje televizní stanice FoxNews, doposud byla ve městě uklizena jen dvě procenta trosek.
Po zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály, které Haiti zasáhlo 12. ledna, zbylo jen v haitském hlavním městě Port-au-Prince na 30 milionů metrů krychlových odpadu a trosek. V uplynulých osmi měsících se ale podařilo odklidit jen asi dvě procenta trosek, což si vyžádalo 98,5 milionu dolarů (1,9 miliardy korun).

Město je proto stále plné napůl zřícených domů, hald rozbitého betonu a další suti. Přitom právě odklizení trosek je podle haitské vlády i zahraničních humanitárních organizací prioritou, protože teprve po odklizení trosek je možné zahájit výstavbu nových domů, ulic a infrastruktury.

Důvodů, proč odklízení trosek postupuje pomalu, je několik. Do Port-au-Prince se těžká technika dostává jen s obtížemi, silnice jsou zničené a nekvalitní. Další komplikací je nedostatek skládek, kam může být odklizený odpad vyvezen. Odklízecí práce zpomalují i neúplné a nepřesné záznamy o majitelích pozemků. Demoliční čety totiž nemohou odklidit trosky zničených domů bez vědomí majitelů.

Problémy ale působí i haitská vláda a její úředníci. Po zemětřesení vláda vytvořila prozatímní komisi pověřenou koordinací obnovy země a rozdělováním finančních prostředků od států a humanitárních organizací, která na odklízení trosek v šesti obvodech Port-au-Prince přidělila 17 milionů dolarů (330 milionů korun). Až dosud se ale komise nedokázala rozhodnout, kterým obvodům haitské metropole peníze přidělí.

"Myslím si, že Port-au-Prince nikdy nebude uklizené,“ tvrdí Yvon Clerisierová, která s odklízením trosek pomáhá.

Lednové zemětřesení zabilo na 230 tisíc lidí a zanechalo 1,3 milionu Haiťanů bez střechy nad hlavou.

Autor: Kateřina Kučerová

Zdroj: http://www.mediafax.cz/zahranici/3095321-Osm-mesicu-po-nicivem-zemetreseni-jsou-z-haitske-metropole-odklizena-jen-dve-procenta-trosek