(Převzato z www.helphaiti.cz) Belle-Anse / 6 zaměstnanců organizace „Save the Children“ mělo nehodu při svém návratu po 10 dnech v terénu, kdy nešťastnou náhodou srazili mulu. Řidič, pan Samedy Jameson a vedoucí týmu, Dr. Cayo Rickard, vystoupili z auta, aby zjistili rozsah škod a zeptali se kolem stojících svědků na majitele muly, se kterým se chtěli dohodnout.
Hodinu poté se dostavil pan Gema Auguste – majitel zvířete - spolu s dalšími 10 muži, ozbrojenými mačetami, noži a se zásobou benzínu. Noži ohrožovali posádku auta, kterou donutili vystoupit, zatímco řidiče donutili vydat klíče od vozidla. Místní lidé se marně snažili uklidnit pana Auguste a jeho muže, kteří požadovali částku 25.000 gurdů (625 $) náhradou za sraženou mulu.
Tým kontaktoval tým zdravotní tým v Jacmelu, který je spojil se  Stanleyem Prosperem, logistickým důstojníkem, pro nalezení společného řešení problému.

Bezpečnostní kontaktní místo určené krajským úřadem, James Jean-Baptiste a policie byli kontaktováni. Policie však v případu v Belle-Anse nijak nezasáhla vzhledem k politickým konexím pana Auguste.

Po projednání se správcem bylo dohodnuto, že částka bude zaplacena, nikoli však okamžitě na místě, protože tým u sebe nemá dostatečné finanční prostředky. Pan Auguste toto řešení odmítl a trval na tom, že pokud nedostane peníze, zabije zaměstnance „Save the Children“ a zapálí jejich auto. V této chvíli jeden z jeho deseti mužů nastoupil do auta, nastartoval a rozjel se s jedním ze členů „Save the Children“ -  slečnou Albertovou. Ta se pokusila z auta vystoupit, zatímco se ostatních 9 mužů pana Auguste a další přihlížející pokusili auto opět zastavit.

Po několika telefonátech se podařilo domluvit se s jiným zdravotnickým týmem v Belle-Anse, které na místo přivezli dalším vozidlem „Save the Children“ peníze vypůjčené od místního Po kněze. Pan Auguste přijal peníze a obě vozidla se vrátila zpět do Belle-Anse.

Po návratu do Jacmelu, v pátek 8. října, se tým setkal s logistickým důstojníkem, aby podali zprávu o této události, po které bude následovat oprava vozidla.


V pátek 8. října, týden po podobném incidentu, zaútočili ozbrojenci znovu a to ze zálohy u rezidence v Thomassin. Únosci donutili řidiče vystoupit z auta a následovat je. Navzdory rychlému nasazení bezpečnostních sil a následnému uzavření prostoru, únoscům se podařilo projít mezerami a žádná osoba nebyla zadržena.

Vojenské zdroje uvedly, že pohraniční stráž zatkla a repatriovala zpět na Haiti o tomto víkendu  67 haitských imigrantů,  kteří vstoupili nelegálně na území Dominikánské republiky. Zemětřesení, strach ze sociální exploze v nadcházejících volbách, chudoba a ohrožení jejich životů, to vše je nutí k odchodu do Dominikánské republiky [a jinam]. Haitská vláda odmítá vidět tyto akty zoufalství, ačkoli se jasně projevuje symptom sociálního zhoršení. Haiti, Port-au-Prince / Kénord Julien, spolupracovník Charity ve Švýcarsku, byl zastřelen v Port-au-Prince, byl zastřelen poté, co v bance inkasoval šek ve výši 2.000 dolarů z účtu Charity. Po odchodu z banky usedl do svého auta, kde byl v zápětí postřelen neznámým pachatelem a okraden. Krátce poté byl převezen do místní nemocnice, kde svému zranění podlehl. „Je to ohavný zločin…. Port-au-Prince se stává Mekkou pro mezinárodní obchod se zbraněmi, jichž tisíce kolují na území města,“ uvedl Gregory Praz.

11. října, Port-au-Prince / Učitelé demonstrující před Ecole Normale na ulici Monseigneura Guillouxe odsoudili chování policejního důstojníka, které vyústilo ve smrt jednoho z demonstrantů v pátek 8. října. Joshua Mérilien vyzývá k mobilizaci všechny sektory školství jako odpověď na incident, který popisuje jako akt vraždy. Část policejní jednotky údajně střílela během páteční demonstrace velmi zblízka a nádoba se slzným plynem zasáhla oběť do hlavy.

 Zdroj: http://handforhelp.cz/cs/help-haiti-zpravy.html