Agentura AFP s odvoláním na aktuální informace haitské vlády včera oznámila, že od poloviny října do 17. prosince 2010 zemřelo na Haiti kvůli epidemii cholery celkem 2 591 lidí. Lékařsky ošetřeno jich bylo dalších 121 518, z toho 63 711 lidí bylo hospitalizováno.
Cholera, která se do poloviny října letošního roku na ostrově nevyskytovala, se přenáší kontaminovanou vodou a projevuje se průjmy a zvracením. I když je snadno léčitelná antibiotiky, může v případě nedostupné nebo nedostatečné péče usmrtit člověka během několika hodin. Nejhůře zasažena je provincie Artibonite ve středu ostrova a po ní hlavní město Port-au-Prince.

Rozezlení lidé lynčují šamany

Francouzská agentura dále uvádí, že skupinky rozezlených Haiťanů zlynčovaly v posledních týdnech nejméně 45 lidí, jimž dávají vinu za epidemii cholery. Mezi oběťmi je asi 14 léčitelů a šamanů, které lidé viní z toho, že nemoc šíří pomocí kouzelných lektvarů nebo praktik voodoo. Ministryně komunikace Marie-Laurence Lassegueová slibuje, že haitská vláda zahájí osvětovou kampaň, aby obyvatelstvu nejhůře zasažených provincií vysvětlilo, že lidé, praktikující voodoo nemají s epidemií cholery nic společného.

Adoptivní rodiny pro haitské sirotky

Krásný vánoční dárek dostalo 114 haitských dětí, které se staly sirotky po katastrofickém lednovém zemětřesení. Ve středu 22. prosince byly dopraveny do Francie, kde na ně čekali adoptivní rodiče. Zhruba dvouleté děti tak čeká nový život ve francouzských rodinách. Dalších devadesát dětí odletí z Port-au-Prince do Paříže v pátek a budou předány dalším těšícím se rodičům.  


Zdroje: www.tyden.cz, www.volny.cz, www.ceskenoviny.cz, www.independent.co.uk