Jaké události přinesl minulý rok v zemi, kde pomáhají díky projektu Praga-Haiti lidé z České republiky?

haiti vlajkaPREZIDENTSKÁ INAUGURACE - V únoru 2017 se po volební krizi v zemi ujal úřadu řádně zvolený prezident Jovenel Moïse. Jeho jmenování předcházely protesty a dohady o možném podvodu při volbách, které však volební komise nakonec odmítla jako neopodstatněné a výsledek voleb potvrdila. Banánový magnát Moïse zvítězil nad ostatními kandidáty nadpoloviční většinou hlasů 55,6 procent.

ODCHOD MISE OSN - Organizace spojených národů oficiálně ukončila na Haiti mírovou misi MINUSTAH. Jednotky v zemi operovaly od roku 2004. Dohlížely zejména na bezpečí místních obyvatel, kontrolovaly vytipované oblasti, zasahovaly u různých incidentů. Mise byla v říjnu 2017 nahrazena menší bezpečnostní misí.

OBNOVENÍ HAITSKÉ ARMÁDY - Na ukončení mise OSN reagovalo haitské ministerstvo obrany rozhodnutím o obnovení armády na Haiti. Tu má tvořit přibližně pět set mužů a žen ve věku od osmnácti do pětadvaceti let. Podle haitského prezidenta Jovenela Moïseho Haiti sice disponuje přibližně patnácti tisíci policisty, avšak armáda má plnit primárně jiné úkoly, například zasahovat u přírodních katastrof a zejména dohlížet na státní hranice s Dominikánskou republikou. Na Haiti byla armáda rozpuštěna v roce 1995. Na znovuobnovení armády na Haiti panují protichůdné názory. Mnoho místních politiků rozhodnutí podpořilo s tím, že armáda zajistí pracovní místa mladýšak protinázory upozorňují na rozporuplnou úlohu armády v haitské historii, bojí se politizace jednotek a možných násilností, které se v minulosti již několikrát objevily - naposledy armáda zasahovala v roce 1991, kdy byl vojenským režimem svržen první demokraticky zvolený prezident Jean-Bertrand Aristide. Jednotky tehdy při převratu zabily přibližně čtyři tisíce lidí.

VOLBY DO SENÁTU - Na Haiti lidé v průběhu roku 2017 také rozhodovali o složení jedné třetiny místního Senátu. Hlasování doprovázela nízká volební účast. Některá média informovala o přestřelkách doprovázejících volby. Zatčeno bylo údajně deset lidí demonstrujících proti jednotlivým kandidátům.

HURIKÁN IRMA - Haiti letos zasáhlo i několik prudkých dešťů doprovázených silným větrem. K nejsilnějším bouřím patřil hurikán Irma, který částečně zasáhl severní pobřeží Haiti, a přestože ostrov z velké části minul, dokázal i tak napáchat rozsáhlé materiální škody - zejména na obydlích a cestách. Kontaminovány byly také některé zdroje pitné vody.

PŘETRVÁVAJÍCÍ PROBLÉMY Z MINULOSTI - Podle zprávy Human Rights Watch se Haiti celý rok 2017 potýkalo také s problémy minulosti. Zpráva například konstatuje, že vláda nadále nebyla schopná zajistit pomoc lidem žijícím v provizorních táborech po zemětřesení z roku 2010. Těchto lidí je přibližně 40 tisíc. Dalších 175 tisíc zůstává bez domova od října 2016 po hurikánu Matthew. Většina z těchto lidí přitom nemá dostatečný přístup k pitné vodě, jídlu a zdravotnickému materiálu. To také přispívá k šíření různých nemocí, za rok 2017 bylo například oficiálně hlášeno 118 úmrtí na choleru, přestože neoficiálně může být zemřelých více, konstatuje zpráva.

Za další problémy Haiti označuje report kriminální systém země (přeplněné věznice), negramotnost většiny obyvatel a násilnosti páchané na ženách.