Přibližně pět set mužů a žen ve věku od osmnácti do pětadvaceti let plánuje v nejbližších měsících najmout haitské ministerstvo obrany k ochraně hranic a obyvatelstva. Oficiálně bude skupina tvořit armádu. Ta byla v zemi rozpuštěna v roce 1995.

Podle haitských úřadů je rozhodnutí obnovit armádu spojeno s odchodem mírových jednotek OSN z ostrova. Takzvaný MINUSTAH v zemi operoval od roku 2004. „Těchto dva a půl tisíce vojáků na Haiti zůstane už jen několik měsíců. Bez nich však zemi hrozí různá nebezpečí, je potřeba, aby tu zůstal zachován mír,“ cituje zpravodajský portál newser.com haitského prezidenta Jovenela Moïseho. Podle něj Haiti sice disponuje přibližně patnácti tisíci policisty, avšak armáda by plnila primárně jiné úkoly. Například by zasahovala u přírodních katastrof a zejména by dohlížela na státní hranice s Dominikánskou republikou.

Na znovuobnovení armády na Haiti panují různé názory. Mnoho místních politiků rozhodnutí podpořilo s tím, že armáda zajistí pracovní místa mladým lidem.

Avšak protinázory upozorňují na rozporuplnou úlohu armády v haitské historii, bojí se politizace jednotek a možných násilností, které se v minulosti již několikrát objevily - pod vedením armády byl například proveden státní převrat v padesátých letech, kdy byla vládnoucí dynastie Francoise "Papa Doc" Duvaliera nahrazena Tontonem Macoutesem. Naposledy armáda zasahovala v roce 1991, kdy byl vojenským režimem svržen první demokraticky zvolený prezident Jean-Bertrand Aristide. Jednotky tehdy při převratu zabili přibližně čtyři tisíce lidí. Po stabilizaci situace byla armáda roku 1995 rozpuštěna.