Port-au-Prince, Haiti - Haitský parlament, vzešlý z podzimních voleb, vyřešil krizi v prezidentských volbách zvolením prozatímního prezidenta. Stal se jím v neděli 14. února bývalý šéf parlamentu Jocelerme Privert. Zemi povede do odloženého finále prezidentských voleb. Privertův mandát vyprší za sto dvacet dní.

Několikrát odložené finále prezidentských voleb se bude konat 24. dubna s tím, že vítěz bude uveden do funkce 14. května. Finalisty voleb jsou Jovenel Moïse, podnikatel a svěřenec bývalého prezidenta, který postoupil z prvního místa. Druhým kandidátem je Jude Célestin, bývalý vysoký státní úředník. Původní termín voleb 27. prosince 2015 byl zrušen protestech jednoho z finalistů, Jude Célestina, a demonstracích nespokojených voličů.

Očekává se, že Privert nahradí dosavadního prezidenta Evanse Paula, který se do úřadu dostal také za mimořádných okolností, a to po rezignaci Laurenta Lamotheho, spojence bývalého prezidenta Martellyho. Privert sestaví dočasnou úřednickou vládu.

Privert se ujímá vedení země v době pokračující politické krize spojené s pouličními nepokoji. Haiti zároveň čelí nejhorší potravinové krizi za uplynulých patnáct let, která je způsobena katastrofálním suchem na západě země. Naopak na východě země bylo druhé největší město Cap-Haitien zasaženo silnými záplavami.