Náš vrtařský tým prožívá závěrečný týden své mise na Haiti. Již v pátek by se měli vrátit do České republiky vrtmistr Václav Papež a technik Marek Domes. Velitel mise a logistik Jan Kyselý zůstane ještě několik týdnu v hlavním městě Port-au-Prince, kde bude pracovat na co nejlevnějším a nejrychlejším získání našeho kontejneru z přístavu.

Aktuální informace z mise
 
V posledních týdnech se musel náš vrtařský tým vypořádat s několika nepříjemnými okolnostmi, které výrazně zpomalovaly tempo jejich práce na Haiti. Jednou z nich byla dlouhodobě porouchaná vrtací souprava, která znemožňovala vrtat ve větších hloubkách. Problém nevyřešily ani náhradní díly, které jsme na Haiti na začátku srpna poslali z České republiky.
Další byl již zmiňovaný kontejner, který čeká v přístavu buď na drahé proclení, nebo na odpuštění cla. Tento zdánlivě snadný úřední úkon v Evropě je na Haiti obrovskou překážkou. Ačkoliv spolupracujeme s místními specialisty, kteří se jednáním s úřady živí, je proces proclení kontejneru s humanitární pomocí časově velmi náročný a nelze nyní přesně odhadnout, jak dlouho bude trvat. Vyjednávání s úřady má na starosti velitel mise Jan Kyselý, který proto musel trávit značnou část posledních týdnů v hlavním městě Port-au-Prince, zatímco zbytek týmu pracoval v severozápadním regionu.
 
Nepojízdná Santana
 
Největší komplikací je však špatný technický stav našeho 140808 Jean Rabel Santana oprava upadleho kola 11 800x600osobního terénního auta Santany. Ta je následkem intenzivního využívání v divokém terénu haitského severozápadu i přes četné opravy v současnosti v podstatě nepojízdná. Na začátku srpna se pokazila přední náprava natolik, že naši vrtaři museli přestat Santanu zcela používat, neboť cestování bylo značně rizikové. V současnosti se proto vrtaři pohybují po Haiti pouze Pragovkou a velitel mise Jan Kyselý musí při cestách do hlavního města využívat alternativní dopravu, což je značná časová i finanční investice.
 
V současnosti tedy naši vrtaři konzervují na severozápadě Haiti naši techniku a zároveň se snaží veškerou rozdělanou práci dokončit tak, aby mohli za 3 dny Haiti opustit. Jan Kyselý pak zůstane na Haiti ještě několik týdnů a bude pracovat v jednání s haitskými úřady a přístavem ohledně našeho kontejneru.