Dnes odpoledne (16:15) přiletěl na pražské letiště Václava Havla náš logistik Jan Kyselý. Ten strávil poslední měsíc v Port-au-Prince, kde pracoval na vydání našeho kontejneru z přístavu. V hlavním městě Haiti využíval zázemí našich známých, misionářů z řádu Scheutistů (CICM), kteří mají svůj areál nedaleko letiště. U nich bude také kontejner po uvolnění z přístavu uskladněn do příjezdu naší další mise.
Kontejner zůstane v přístavu ještě nejméně měsíc
 
101030 Port au Prince kontejner na navesu 800x600„Museli jsme změnit příjemce kontejneru, abychom neplatili clo. Novým příjemcem je Biskupství v Port-de-Paix. Bohužel, až na Haiti jsme zjistili některé nové okolnosti proclení, které mají vztah k právnímu statusu příjemce. Co se týká procesu vyclení, všechny dokumenty jsme již opatřili a zaplatili jsme již také všechny poplatky v přístavu i haitským úřadům. V současnosti je naše složka na Ministerstvu náboženství. Poté půjde na Ministerstvo financí, a pak na Celní úřad. Tento proces bude trvat ještě nejméně měsíc. Následně bude možné odvézt kontejner z přístavu. Pokud se ovšem nestane nějaká nepředpokládaná událost, například ztráta dokumentů, nebo objevení nějakého nového administrativního nedostatku.“ vysvětluje Jan Kyselý.

Nepřehledný „byznys s kontejnery"
 
Na procesu vyclení se celou dobu podílí najatý broker, 140712 Ruzyne Jan Kysely 800x600který komunikuje s úřady, vyzná se v přístavním kancelářském labyrintu a zná posloupnost celého procesu proclení. Cena služeb najatého brokera se pohybuje od 300 do 500 USD za celý proces. I před ním je ale třeba mít se na pozoru, neboť haitským folklórem je vymýšlet překážky a imaginární poplatky. V tomto ohledu je dobré, že již máme určité zkušenosti z předchozích zásilek. Celý přístavní „byznys s kontejnery“ je nastaven tak, že zásilku je možné z přístavu dostat buď draze a relativně rychle, nebo relativně levně, ale s velkým prodlením. Prostřednictvím zkušeností, známých a úplatků se dá kličkovat a hledat optimální cestu. Náš cíl je vyhnout se clu ve výši několika tisíc dolarů. K tomu je třeba mít kontakt na organizaci, která k tomu má zmocnění a splňuje různé další právní atributy.

Jan Kyselý popisuje také další řešení situace v přístavu: „Protože celní proces bude trvat ještě dlouho, vrátil jsem se do České republiky. Vzhledem k odletu vrtařů a vyřízení všech formalit pro vyclení bych již neměl plné vytížení. Monitoring procesu bude provádět pastor Jean Louis Benedict, logistik sítě sirotčinců v oblasti kolem hlavního města, který zároveň vede školu a sirotčinec ve městě Arcahaie. Pro tyto sirotčince je také určena část nákladu kontejneru, kterou na Haiti zaslala česká organizace ProHaitiVýhodou je, že máme vlastní kontejner. V opačném případě by nám za každý den, kdy je kontejner uskladněn v přístavu, nabíhalo penále v min. výši 40 USD. Náš kontejner je v přístavu od začátku srpna."