Přinášíme aktuální informace od našich vrtařů z Haiti. Jsou v pořádku a daří se jim dobře. Ze zpráv, které nám chodí, je vidět, že pracují tvrdě a na 100%. V současné době jsou v malém městečku na severu Mole st. Nicolas, kde působí P. Rodolphe Balthazar. V uplynulých dnech podnikli náročnou cestu z hlavního města na sever ostrova, vyzvedli a opravili naše auta a vrtací techniku a setkali se s našimi haitskými spolupracovníky.

Nyní chtějí vyrazit do odlehlých vesnic a začít tam vrtat studny. Jak píše v jedné ze zpráv Václav Vacek:

 

Máme vytipovaná místa, kde lidé nemají od nepaměti žádnou vodu a jezdí pro ni složitě na člunech nebo chodí i 10km pěšky. Na severu moc organizací nepomáhá. Těžko se sem dostává, je tu největší chudoba a nebylo tu zemětřesení. Proto sem peníze neproudí a vidina nějakého pokroku je mizivá. Občas dostáváme nabídky, abychom vrtali pro soukromé účely – například bohatým lidem na zahradě. Vždycky si ale říkáme, že kvůli tomu jsme sem nepřijeli.

 

Naši vrtaři tedy vyráží na několik dní k Baie-de-Henne. Až se vrátí, chtěli by začít zaučovat místní muže v umění vrtání studní. Ředitel místní charity přislíbil, že osloví nejlepší studenty místní technické školy. Zároveň naši spolupracovníci na Haiti vyjednají o možné finanční podpoře, kterou by mohla poskytnout mírová mise OSN. Je naděje, že by sponzorovali výstavbu studní v některých chudých lokalitách na ostrově.

 

V nejbližších dnech zveřejníme reportáž přímo od našich pracovníků z karibského ostrova. Tuto aktualitu zakončíme dvěma úryvky z e-mailů, které manažer projektu Václav Vacek poslal do České republiky:

 

Cena krámů, které s sebou vláčíme má hodnotu více než 3 miliony Kč. Dnes jsme například tankovali naftu 3 200 l. nafty - do sudů, několika kanystrů a do všech tří nádrží.




Stále mám v srdci všechny lidi, kteří nám za ty 4 roky pomohli, anebo se do téhle bláznivé misie nějak namočili. A cítím k nim velkou vděčnost.