Dnes v ranních hodinách odletěl z vídeňského letiště Schwechat na Haiti Anton Peciar. Slovenský pracovník Vysoké školy sociální a zdravotnické péče sv. Alžběty posílí od zítřka náš vrtařský tým na Haiti, kde by měl v barvách projektu Praga-Haiti působit do konce května letošního roku. Před odletem jsme mu položili několik otázek: Tony, co očekáváš od svého působení na Haiti?

 

Působení na Haiti v rámci projektu Praga-Haiti beru jako výzvu přinést rozvoj pro místní obyvatele v tomto nejchudším a nejsušším regionu ostrova. Nejvýznamnějším prvkem, který tito lidé potřebují, je zdroj pitné vody, kterou jim chceme poskytnout. V tom vidím smysl celé naší práce.  

 

Už jsi někdy v podobně exotické nebo podobně chudé zemi byl?

 

V roce 2007 jsem pracoval na zdravotnickém projektu v Burundi, což je země ležící ve středu Afrického kontinentu. Loni jsem pak byl na Haiti, takže tam nejedu do neznáma. 

Jistě tedy víš, jak moc je Haiti chudou zemí. Je něco, z čeho bys měl dopředu obavu nebo respekt?

 

Vzhledem k tomu, že jsem na Haiti pracoval čtvrt roku, tak znám většinu možných rizik této země. Haiťané jsou velmi temperamentní, avšak respekt a vzájemná komunikace je jedinou možnou cestou, jak je pochopit a vnést do jejich životů naději na lepší budoucnost. Právě v tom spočívá naše pomoc, a proto se není čeho bát. Na druhé straně je tu nekonečná a vyčerpávající byrokracie spojená s korupcí, což je věc, která velmi brzdí všechnu pomoc a rozvoj této země.

 

A na co se naopak na Haiti těšíš?

 

Nejvíc se těším na to, že budu moct vidět, jak se místní lidé radují z vody, kterou jim tam chceme zajistit. V druhé řadě je to nádherná krajina, krásné písečné pláže, voda, která má 25°C, mořská strava a kvalitní rum :-) .

 

Tonymu děkujeme velice za jeho odpovědi, přejeme šťastný let, a budeme rádi, když budete Tonyho, i celý náš vrtařský tým nadále podporovat – finančně, modlitbou i informováním o našem projektu ve vašem okolí.