Finanční dar ve výši dva tisíce amerických dolarů, v přepočtu tedy přibližně padesát tisíc korun, jsme vyčlenili pro pomoc vesnici Baie de Henne. Dar jsme odeslali našemu spolupracovníkovi Aderu Syndicovi. Ten peníze využije na obnovu škod po hurikánu Matthew.

bdh„Situace v Baie de Henne není právě dobrá. Mnoho domů je po hurikánu poškozených nebo zcela zničených. Také mnoho zahrad bylo zničeno. Já jsem ztratil dvě z pěti kaplí, o které se starám. Čelní sklo mého auta je rozbité,“ popsal v jednom z mailů určených pracovníkům Praga-Haiti Ader Syndic, který ve vesnici působí jako kněz. V pravidelné mailové komunikaci také uváděl, jak obtížné je pro lidi vše obnovit a jak se místním pomoci dostává jen málo.

Na tomto základě jsme se rozhodli zaslat zmíněnou částku, aby pomohla tam, kde je to nejvíce potřeba.

„Podobný finanční dar je v našich aktivitách výjimkou, vzhledem k tomu, že se specializujeme na rozvojovou pomoc,“ uvedl manažer projektu Praga-Haiti Ivo Roškanin a dále vysvětlil: „Situace v Baie-de-Henne ale byla tak žalostná, že jsme se rozhodli tyto prostředky uvolnit. Peníze byly odeslány již v říjnu, ale kvůli špatnému spojení jsme neměli potvrzeno jejich vyzvednutí. Kvůli němu je třeba zajet z Baie de Henne do Port de Paix, hlavního města departmentu Nord Quest. To představuje celodenní a velmi náročnou cestu.“

Využití námi zaslaných prostředků budeme kontrolovat při nejbližší misi.