Také během prázdnin pracujeme na projektu Praga-Haiti. Zveřejňujeme souhrn aktuálních informací o projektu za uplynulý měsíc červenec.
Shánění financí

Letní snažení pracovníků projektu se zaměřuje především na získání finančních prostředků pro vyslání další skupiny českých vrtařů na Haiti. Celkové náklady mise, během které by vrtaři měli vybudování zbývajících 13 studní z prvních 20 naplánovaných, se pohybují kolem 800 000 Kč. 

Zatím máme vybranou zhruba osminu z této částky. Podzimní mise je tedy ohrožena. Proto se snažíme intenzivně shánět další finance, ale také kontaktovat a informovat o našem projektu jak soukromé firmy, tak také širokou veřejnost. 

Dotace z krajů

Největšími našimi dárci v posledních měsících jsou jednotlivé kraje České republiky. Během července nám přislíbil svou finanční pomoc Karlovarský kraj. Dne 1. srpna pak schválila rada Jihomoravského kraje dotaci pro projekt Praga-Haiti ve výši 50 000 Kč. Jihomoravský kraj je tak letos zatím nejštědřejší ze všech českých a moravských krajů.

Veřejné výstavy

Náš projekt je však nejvíce závislý na větších či menších finančních darech široké veřejnosti. Proto chceme také co nejvíce lidí o projektu Praga-Haiti informovat. Za tímto účelem pořádáme veřejné výstavy, které zobrazují nejen vrtání studní na Haiti, ale také životní styl a životní podmínky lidí, kteří ve vesnicích na severu Haiti žijí. Tyto výstavy se sestávají ze čtyři mobilních výstavních panelů, které jsou vždy na několik týdnů umístěny na frekventovaných veřejných místech. V uplynulých dnech proběhla výstavu v budově Magistrátu města Plzně, od tohoto týdne si mohou pražané prohlédnout výstavu v paláci Teologické fakulty UK  a obyvatelé Ostravy v budově svého Magistrátu. Dalším plánovaným stanovištěm je Magistrát hlavního města Prahy a dále pak Senát parlamentu České republiky. 

E-shop

Další možností, pomocí které chceme zvýšit povědomí o projektu Praga-Haiti je prodej haitských produktů v našem E-shopu. Zatím nejoblíbenější položkou je káva Kalinda, jejíž cena je 115 Kč. Káva nebo rum dovážené přímo z Haiti se může stát originálním dárkem pro vaše přátele nebo překvapivým doplňkem vaší firemní kuchyňky. Skrze tyto produkty se pak o projektu vrtání studní na Haiti mohou dozvědět další lidé. 

Kontakty s Haiti

Kromě intenzivní práce v České republice také komunikujeme s partnery na Haiti. Momentálně se jedná především o firmy či projekty, které na Haiti stejně jako my vrtají studny. Náš projekt je pro naše kolegy zajímavý, v současné době s nimi jednáme o možnostech a formě určité další spolupráce.

Jednáme i s Komisí pro obnovu Haiti přímo v Port-au-Prince, která financuje projekty pomáhající v zemi. Komunikace je ale poměrně nesnadná.

Bouře Emily

Na haitské půdě bylo po několika týdnech znovu nebezpečno. Světová média informovala, že v prvním srpnovém týdnu se přes ostrov Hispaniola, na němž leží dva státy – Dominikánská republika a Haiti, přehnala tropická bouře Emily. Právě v oblasti Hispanioly měla bouře největší intenzitu. Deště z Emily přinesly do oblasti záplavy, které v Dominikánské republice a na Haiti připravily o život nejméně čtyři lidi. Své domy před živlem v posledních dnech opustily v obou státech tisíce lidí.