Z nejchudšího státu západní polokoule se v neděli vrátili pracovníci rozvojového projektu Praga-Haiti. O průběhu mise i dění na Haiti mluvila s velitelem vrtařského týmu Janem Komínkem redaktorka Radia Proglas Hana Sedláková:
Vy jste byl na Haiti poprvé. Překvapilo Vás něco?
Ani ne. Já jsem byl před tím dvakrát v Africe, takže už jsem věděl, jak to v rozvojových zemích funguje. A na Haiti to bylo velmi podobné.
V oblasti jste prožili hurikán Sandy. V čem konkrétně vám ztížil práci?
My jsme byli ve vnitrozemí a tam se to projevilo pouze tak, že foukal vítr a tři dny pršelo. Ale když jsme přijeli k moři, bylo vidět, že to místní zasáhlo. Většina domů zbořených, lodě vytažené na březích… Nám to na tři dny zcela překazilo jakoukoliv možnost vrtat – zůstali jsme raději pod střechou. Kluci dělali práci na autech a my jsme papírovali.
Jaké byli reakce místních na vaši práci?
Když byli studny hotové, místní projevovali velkou vděčnost. Běžně jsme dva kilometry od vrtu potkávali děti, které na nás křičeli MERCI, MERCI – tedy děkuji, děkuji. Bylo vidět, že to mají ze školy, že si o nás povídaly s paní učitelkou. Naší práce si velmi vážily, bylo to pro ně mimořádné.
Dospělí obyvatelé Haiti se mohli také zapojit do vašeho týmu – vítali možnost přivýdělku?
Určitě ano. Dělníci z toho mají dost dobrý příjem, to jim nikdo jen tak nedá. Také se seznámí s technikou a poznají určité práce. Ale aby se naučili víc, museli by s námi být déle. Tentokrát jsme měli dva mladé kluky. Tam je ten výsledek hned vidět.
Na Haiti jste nakonec vyvrtali sedm studní. Považujete to za úspěch?
Z pohledu Evropana jsem si ze začátku říkal, že jsme těch studní mohli vyvrtat víc. Ale když jsem pak potkával ty děkující lidi, pochopil jsem pohled Haiťana. Kdybychom vyvrtali jednu studnu, byl by to pro místní obyvatele velký úspěch. To mě potom uklidnilo a viděl jsem, že jsme odvedli kus práce. Nebylo to sice dvacet studní, ani patnáct, ale z pohledu Haiťana je i sedm studní dostatek.
Autor: Hana Sedláková, Radio Proglas