My, Evropané, považujeme Haiti za exotickou zemi v mnohém odlišnou našim zvyklostem. Existují však věci, které jsou i na druhé straně Atlantiku stejné jako u nás. Slunce ráno vyjde, večer zapadne, hvězdy a měsíc, mají stejnou barvu jako u nás, všude potkáváte dobré lidi a taky za většinu věcí na Haiti musíte platit. Rád bych nyní krátce přiblížil, jak rychle se mění obsah peněženky ve vzdáleném Karibiku.
Není dolar jako dolar
Oficiálním platidlem na Haiti je Haitský gourd. Ale dost často se stává, že přijdete do obchodu, chcete zaplatit a prodavač vám oznámí sumu v dolarech. Cena v dolarech je pro vás šok, protože si - neznalý věcí - vybavíte kurz amerického dolaru, který na Haiti dostanete za 43,5 gourdů. Prodavač však má téměř vždy na mysli tzv. „haitský dolar“ – měnu, která oficiálně neexistuje, ale na kterou se přepočítává většina částek. Platí pevné pravidlo, jeden haitský dolar = 5 gourdů. Když po vás prodavač chce deset dolarů, stačí, když mu dáte 50 gourdů a obě strany budou spokojeny. Vy jste rádi, že nemusíte plýtvat americkými dolary a druhá strana je ráda, že konečně dostala od toho „hloupého“ bělocha požadovanou částku.
Za českou korunu dostanete dva gourdy
Právě jste přiletěli. Po odbavení na letišti se okamžitě kolem vás shlukne spousta ochotných pomocníků. Jste tu poprvé, a tak jste rádi, že je tu tolik dobrých lidí. Poté, co naložíte všechny zavazadla do auta, celé to nezabere ani ne pět minut, chce po vás dotyčný pomocník pět amerických dolarů. Dále potřebujete natankovat do vašeho auta naftu. Její ceny se liší podle toho, kde se na Haiti nacházíte. V hlavním městě zaplatíte za litr nafty v přepočtu 21 Kč, ve vnitrozemí, kde se většinou pohybujeme my, je cena 23 Kč.
Základem všeho je voda. Na Haiti ji můžete koupit ve dvou baleních. Ve čtvrtlitrovém sáčku za 1 gourd, nebo v půllitrové PET lahvi za 10 gourdů. Sprite, cola, 7up stojí přibližně 25 gourdů. Haitské pivo Prestige: 50 gourdů. Haitská džuso limonáda Tampico: 20 gourdů.
Když dostanete na Haiti hlad a jste na vesnici, nejjednodušší je zajít na místní trh, kde najdete spoustu věci pro přípravu jídla. Za vajíčko zaplatíte 10 gourdu, za cibuli a jeden lilek stejně tak. Tři malé banány stojí pět gourdů, jeden větší banán stejnou částku. Hrst brambor (na Haiti se na kila nepočítá) stoji 150 gourdů, meloun 100 gourdu. Chleba velikosti a chuti našeho rohlíku seženete za pět gourdu, máslo neseženete vůbec. Margarín o objemu 150g. stojí 50 gourdů. Každý větší trh má také masnu. Obvykle ani nemusíte hledat, kde se masna nachází. Poznáte ji po čichu. Kolem každé masny poletuje, nebo posedává hejno much. Maso je proto lepší nakoupit v supermarketu, kterých je několik v hlavním městě. Podobné pravidlo platí pro mléko. Za práškové litrové balení utratíte 200 gourdů, za mléko v tekutém stavu o litrovém objemu zaplatíte 100 gourdů.
Jestliže zatoužíte po návštěvě restaurace, je to podobné jako u nás. Můžete jit do pizzerie, kde vás velká pizza vyjde na 3000 gourdů a dostatečně se nasytí tři lidé, ale dá se taky jít na dobré jídlo, kde neutratíte více než 200 gourdu za osobu. Hamburger s hranolkami stojí 300 gourdu. V lepší restauraci si můžete objednat haitské speciality jako je humr, chobotnice, lamby, žralok, krevety, kraby, langusty a několik druhů ryb. Humr vyjde na 800 gourdu, ale u ostatních specialit se běžně vejdete do částky 500 gourdu.
Nejdražší ze všeho jsou služby
Nejdražší jsou na Haiti služby. Když se vám porouchá auto, pouze umístění do garáže na jednu noc nás stálo 3000 gurdu. Platíte přirážku za to, že jste běloch. Garáž se rozumí místo obehnané plotem alespoň ze dvou stran, kde se nachází několik vraků aut. Narazili jsme i na poctivé mechaniky. Jeden nám přezul pneumatiku pouze za 100 gourdů, jiný mechanik za stejnou sumu opravil defekt. Samozřejmě všechno bez použití mechanizace. Motorový olej 1 galon (3,8 l.) stojí 500 gourdů. Mazací pasta (vazelína) 1 litr stojí 100 gourdů.
A internet? Ten je snad v přepočtu nejdražší. Obyčejné připojení na měsíc stojí 1500 gourdů.
Autor: Jan Komínek